https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/guardian-netopyry-by-mohly-pred-vetrnymi-elektrarnami-chranit-radarove-paprsky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Guardian: Netopýry by mohly před větrnými elektrárnami chránit radarové paprsky

27.7.2009 10:38 | PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor)
Podle výsledků zveřejněného výzkumu sníží radarový paprsek přítomnost netopýrů v okolí větrné elektrárny téměř o 40 procent, píše The Guardian.
 

Netopýr dlouhouchý (Plecotus austriacus).
Netopýři jsou častou obětí větrných elektráren. Na obrázku netopýr dlouhouchý (Plecotus austriacus).
Foto: Miloš Anděra/NaturFoto

Netopýři jsou společně s ptáky nejčastějšími oběťmi větrných elektráren. Zatímco ptáky lze na nebezpečné lopatky upozorňovat vizuálními podněty, které zvyšují nápadnost přístroje, s netopýry je to složitější. Přitom se vůbec nejedná o malý počet obětí. Šestitýdenní monitoring dvou větrných farem ve Spojených státech amerických například zaznamenal více než 4 500 mrtvých netopýrů.

"Je to jeden z velkých problémů, zejména v období netopýří migrace," říká Paul Racey z Aberdeenské univerzity, který se na výzkumu ochrany netopýrů podílel.

Britské ministerstvo pro životní prostředí, výživu a venkov proto dokonce nedávno objednalo tříletou studii zabývající se vlivem větrných elektráren na netopýry ve Velké Británii.

Racey a jeho spolupracovníci představili jimi hodnocené způsoby radarového odrazování netopýrů v časopise PLoS ONE. Jedna z metod využívala rotující antény podobné těm, které jsou používané při řízení leteckého provozu. Dále tým testoval nehybnou anténu, která pracuje se dvěma různými radarovými signály lišícími se v délce impulsu.

Výsledky ukázaly, že účinnější byla pevná anténa. Její radarové signály dokázaly snížit aktivitu netopýrů v prostoru 30 metrů od přístroje o 38,6 procenta. Racey předpokládá, že zdokonalené a přizpůsobené radary by mohly být ještě účinnější. Rád by dosáhl 80 až 90procentního snížení výskytu netopýrů.

Vědci přitom přesně nevědí, proč se netopýři radarovým signálům vyhýbají. Jedno z možných vysvětlení tvrdí, že energie ohřívá netopýří "křídla" jako mikrovlnná trouba. Podle jiné teorie se netopýrům naopak ohřívají uši, což způsobuje, že radarový signál "slyší".

Podle článku Jacoba Arona Radar beams could protect bats from wind turbines ze dne 17. 7. 2009.

Původní článek v časopise PLoS ONE (v angličtině)



reklama

 
Zdeňka Vítková

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist