Guardian: Odlesňování způsobuje klimatické změny a snižování biodiverzity
Na Sumatře zmizelo za posledních pětadvacet let 4,2 milionu hektarů pralesa. | |
Ilustrační foto: Tomáš Werner |
Před dvaceti pěti lety pokrývaly pralesy 78 % rozlohy ostrova. Dnes ale tvoří pouhých 27 % celkové plochy, přičemž 11 % pralesů (286 146 ha) bylo vymýceno - legálně, či nelegálně - v letech 2005 až 2006. Děje se tak zejména kvůli získávání dřevěné vlákniny pro dřevařský průmysl a kvůli pěstování palmového oleje.
Zpráva (text studie WWF zde) publikovaná WWF ve spolupráci s německou společností Remote Sensing Solutions a japonskou Hokkaidskou univerzitou je první částí studie, která se snaží odhalit spojitosti mezi odlesňováním, degradací lesů, globálními klimatickými změnami a snižováním populace volně žijící zvěře. Cílem studie je vyhodnotit odlesňování a degradaci lesů v období od roku 1982 do roku 2007 a určit množství oxidu uhličitého, které bylo v souvislosti s odlesňováním vyprodukováno v minulosti a které bude v této souvislosti vyprodukováno do roku 2015. Vědci například zjistili, že v letech 1990-2007 se pouze v oblasti Riau vytvořilo 0,22 gigatun oxidu uhličitého, což zhruba odpovídá množství emisí Velké Británie za jeden rok, uvedl The Guardian.
Podle WWF lze za posledních dvacet pět let vysledovat souvislost mezi mýcením pralesů a snižováním populace divoce žijících zvířat. Rašeliniště oblasti Riau jsou při tom domovem mnoha živočišných druhů. Představují vysoce biodiverzitní systém, jehož součástí je řada ohrožených živočišných druhů, jako je třeba tygr a slon sumaterský, nosorožec či orangutan. Populace slonů sumaterských se od roku 1984 snížila z 1 067 až 1 617 odhadovaných jedinců na 210 jedinců obývajících oblast Riau dnes. Podobně i počet tygrů sumaterských klesl za posledních dvacet pět let o 75 % - z původních 640 na 192 jedinců. Podle ředitelky Mezinárodního programu WWF na záchranu druhů Susan Liebermanové dokonce sloni a tygři mizejí rychleji než pralesy, jejich přirozené životní prostředí. "Dochází k tomu, protože zvířata hledající potravu a místo pro žití se dostávají do kontaktu s lidmi, kteří je pobíjejí. Fragmentace a otvírání lesa navíc poskytují příležitosti pytlákům," řekal Guardianu Susan Liebermanová.
Za asi 20 procenty ročně vyprodukovaných emisí skleníkových plynů stojí mýcení pralesů v oblastech s nejvyšší druhovou rozmanitostí, jako je Brazílie či Indonésie. Pokud bude v Indonésii ničení pralesů pokračovat, lze do budoucna předpokládat další nárůst emisí. Rašeliniště, na nichž pralesy rostou, jsou totiž největší světovou zásobárnou oxidu uhličitého. V důsledku odlesňování se pak oxid uhličitý ve vysoké míře uvolňuje do atmosféry.
Na prosincové klimatické konferenci OSN konané na Bali se indonéský ministr lesnictví zavázal k tomu, že se zasadí o ochranu místních pralesů a zastavení trvale neudržitelných praktik využívaných v lesnictví. Podobně se zavázal rovněž guvernér samotné oblasti Riau. Organizace WWF pak hodlá dohlédnout na to, aby byly tyto závazky dodrženy.
Podle článku Jessiky Alfredové v The Guardian ze dne 27. 2. 2008
reklama
Online diskuse
V každom šprochu pravdy trochu - 6. 3. 2008 - FrantišekČo sa týka argumentu, že preľudnenosť územia ničí prirodzenú biodiverzitu, je to naozaj pravdivý a ľahko pochopiteľný fakt. Nemá význam konštatovať, kde ešte nie je krajina preľudnená, pretože je len otázkou (krátkeho) času, že preľudnená bude. Zaujímajme sa preto o príčiny preľudnenia, lebo, ako už bolo vyššie spomenuté, na preľudnenie sa nabaľujú ďaľšie negatívne javy.Zvyšovanie globálnej populácie by sa dalo teoreticky zamedziť plánovaným rodičovstvom na princípe "dve deti za dvoch rodičov". Dôsledky neplánovaného rodičovstva proti tomuto princípu by sa dali negovať dvomi mechanizmami: 1)antikoncepciou, 2) sociálnym zabezpečením v starobe totálne pre všetkých. Populačná explózia sa drasticky prejavuje najmä v Ázii. Prečo? - Aby rodičia v štátoch, kde sociálne zabezpečenie v starobe prakticky neexistuje, mali šancu prežiť akú-takú starobu, musia mať veľa detí, ktoré sa zamlada hodia aj ako vítaná pracovná sila. Že je to cesta do pekiel, postihnutých pochopiteľne nezaujíma. Keď nevieme čeliť rysujúcim sa závažným globálnym problémom, ako sú energetická, surovinová, potravinová a ekologická kríza, týmto veľmi efektívnym spôsobom, ako chceme riešiť napr. čo len globálne oteplovanie? Okrem stabilizácie počtu globálnej populácie bude ďalej potrebné znížiť spotrebu v tých oblastiach, kde sa miestna populácia má možnosť správať konzumne (tzv. bohaté "vyspelé" štáty). Súčasný konzumný model spoločnosti, ak sa to tak dá povedať, sa pomaly ale neúprosne blíži k svojej skaze z "psychických" príčin, pretože životné tempo v konzumnej spoločnosti je čoraz neúnosnejšie. Aj na to asi "dojedem". Ak nie je vôľa k stabilizácii globálnej populácie a k spomaleniu životného tempa v konzumných spoločnostiach, ktoré je neúmerne náročné na spotrebu energií, pravdepodobne "dojedem" na dôsledky energetickej krízy. Obávam sa, že ľudia budú už čoskoro hynúť po miliónoch a globálna populácia sa drasticky zredukuje o stomilióny až miliardy. Postihnutým budú ukradnuté starosti o tygrov, hrochov či slony! Dopredu sa ohradzujem proti "nařčením" zo šírenia poplašných správ. Bol by som rád, keby som sa mýlil v čo najväčšej miere, obávam sa však... |