https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/guardian-ptaci-zpev-pomaha-merit-fragmentaci-krajiny
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Guardian: Ptačí zpěv pomáhá měřit fragmentaci krajiny

5.12.2005 09:15 | LONDÝN (EcoMonitor)
Ptáci ve Španělsku a v Maroku mají potíže slyšet a napodobovat zpěv svých opeřených kolegů, protože oblasti jejich výskytu jsou rozbity do malých částí. Důsledkem toho je, že žijí v izolovaných skupinách a učí se zpěv pouze od svých nejbližších sousedů, napsal deník Guardian s odvoláním na novou vědeckou studii.
 

Vědci se domnívají, že změny v ptačích nápěvech jsou varovným signálem fragmentace ptačích stanovišť, což by mohlo vést ke snížení genetické diverzity ptáků. Paola Laiolová a José Tella ze sevillské Estación Biológica de Donana nahrávali a analyzovali zpěv vzácného skřivánka Dupontova v jedenadvaceti španělských a marockých lokalitách. Tento pěvec žije výhradně v aridních křovinatých stepích. Porovnáním nahrávek zpěvu skřivánků z různých lokalit vědci zjistili, že kvůli fragmentaci krajiny samečci napodobovali zpěv svých sousedů víc, než se čekalo, ale ztratili kontakt s jinými, oddělenými skřivánky, píše deník.

"Sousedící skřivánci sdíleli téměř 70 procent nápěvu, ptáci žijící odděleně pouze 30 procent," řekla Paola Laiolová. V původní, dosud nerozčleněné krajině se ale u ptáků žijících v podobné vzdálenosti shoduje zhruba 45 procent zpěvu. Vědci se domnívají, že skřivánkům brání ve sdílení nápěvu na větší vzdálenost zejména rozšiřování zemědělské půdy, sázení lesů na úkor aridních stepí a také výstavba silnic. Tato zjištění pravděpodobně pomohou i badatelům studujícím jiné druhy zvířat a jiné ekosystémy.

Pro mnohé druhy žijící v Británii už však může být pozdě, řekl Guardianu Andre Farrar z Královské společnosti na ochranu ptactva. "Krájet krajinu na malé kousky nám jde skvěle," řekl. "Nyní bychom však chtěli některé z těchto oddělených bloků zase slepit zpátky. Nejen proto, abychom obohatili genetickou diverzitu tamních druhů, ale i pro zmírnění dopadů přírodních katastrof, jako například klimatických změn."

Paola Laiolová a José Tella se domnívají, že jejich techniku porovnávání ptačích nápěvů je možné použít na měření fragmentace krajiny i na jiných místech. Peter Salter, expert na ptačí zpěv z univerzity St. Andrews, však tvrdí: "Pokud chceme rozdělení krajiny měřit, potřebujeme vědět, jak ptačí zpěv vypadal před tím, než k němu došlo. A také ne všichni ptáci se učí nápěv od sousedů."

Podle článku Kate Raviliousové v deníku Guardian ze dne 30. 11. 2005


reklama

 
Hana Hermová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist