https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/guardian-vedci-se-obavaji-zrychleni-globalniho-oteplovani
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Guardian: Vědci se obávají zrychlení globálního oteplování

8.8.2003 13:04 | PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor)
V úterý oznámili přední vědci Evropy, že extrémně horké počasí, které nyní panuje ve 30 zemích severní polokoule s jistou pravděpodobností signalizuje, že klimatické změny způsobené člověkem se zrychlují.
 

"Současná vlna horkého počasí, která se přelévá přes severní hemisféru, je varující. Existuje pravděpodobnost, že člověkem způsobené klimatické změny probíhají rychleji a silněji než se předpokládalo," říká profesor John Schellnhuber, bývalý vedoucí vědeckého výzkumu pro německou vládu a nynější předseda skupiny klimatických vědců v britském Tyndall Centre. Podle něj suché a horké počasí, které v těchto dnech zažíváme, může souviset s tím "nejhorším scénářem globálního oteplení", o kterém všichni doufají, že nikdy nenastane.

Zároveň varuje, že bude potřeba několika měsíců na analýzu dat z celého světa, než vědci budou moci popsat proč jsou vlny vedra tento rok tak silné. "To co nyní pozorujeme je naprosto neobvyklé," dodává profesor Schellnhuber. "Víme, že proces oteplování klimatu je velmi rychlý, ale většina z nás předpokládala 20-30 let vývoje, než nastane tak horké období. Ale zažíváme ho nyní. Jevy extrémního počasí budou častější."

Jiní vědci z evropských zemí označují současnou vlnu tepla jako nejsilnější poznatek spojený s globálním oteplováním. "Nezaznamenali jsme tak dlouhou vlnu sucha v Evropě po celou dobu co se vedou záznamy o počasí," říká Michael Knobelsdorf, odborník německé meteorologické služby. "Je pozoruhodné, že extrémy v počasí se dějí ve velmi krátkých intervalech, což naznačuje, že klima je nestabilní. Minulý rok jsme byli v Německu pod vodou. Letos zažíváme nejhorší sucho co lidé pamatují." Podle Antonia Navarra, vedoucího klimatologa v italském Národním institutu geofyziky, se teplota ve Středozemním regionu zvýšila o 2 až 3 °C oproti průměru.

Teploty ve všech částech Evropy jsou o 5 °C vyšší než je průměr za několik měsíců, horké počasí však panuje všude na severní polokouli. Teploty v některých státech Indie vzrostly na 45 až 49 °C. V důsledku obrovských veder zemřelo na 1,500 lidí. Ale i státy jako Kanada a Spojené státy, Havaj, Čína, části Ruska a Aljaška naměřili letos rekordní teploty. Intenzivní teplo v některých oblastech vyvolalo jedny z nejsilnějších monsunových bouří, které byly kdy zaznamenány. I silné deště jsou jedním z fenoménů, které řadí modely klimatických změn k extrémnímu počasí. Letošní suché léto vyvolává otázky, zda vědci nepodcenili teplotní změny očekávané v souvislosti s globálním oteplováním. Podle mezivládního panelu OSN (IPCC), na kterém se shodlo 2000 světových odborníků na klima, bude očekávaný nárůst průměrných teplot o 5 C v průběhu příštího století.

Podle článku Johna Vidala The Guardian 06. 08. 2003.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist