Guardian: Za padesát let už nebudou dopravní zácpy, předpovídají vědci
Problémům s dopravními zácpami, hrozbě terorismu a rostoucím cenám paliva by mohly učinit konec nanotechnologie, satelitní komunikace a počítačové čipy. Studie rovněž odhaluje nové problémy a hrozby, například obavy ze sledování lidí a řízení lidské společnosti a z "časované bomby zvané obezita", protože domovy, auta a dokonce i oblečení udělají za lidi všechno. Některé z vizí se už začínají reálně objevovat, další jsou zatím jen science fiction. Profesor Chris Kissling, jeden z autorů studie, tvrdí, že kvůli dopravním zácpám, které postihují všechny dopravní prostředky, a kvůli hrozbě klimatických změn ze spalování fosilních paliv nebude nadále možné spoléhat na tradiční způsoby řešení.
Podle vizí profesora Kisslinga a spoluautora studie Johna Tiffina bude lidstvo v budoucnosti spoléhat na stále menší počítače, GPS a nanotechnologii, píše Guardian. Díky maličkým počítačovým čipům a senzorům bude možné přepravit obrovské množství lidí veřejnou dopravou nebo poslat auto do servisu, pokud bude detekována závada. Satelity pak budou pomáhat počítačům ovládajícím auta při navigaci na silnicích, letadlům pomůžou orientovat se ve vzduchu a lodím na moři. Nanotechnologie pak umožní výrobu "chytrého" oblečení pro lidi, což zlepší jejich schopnost jít, běžet, nést těžký náklad nebo dokonce létat jako ptáci. K redukování dopravy by mohla pomoci i lokální výroba zboží. Ostatní věci by se po světě mohly přepravovat v obrovských ponorkách bez lidské posádky. Virtuální realita osvobodí lidi od cestování na schůzky, pokud lidé nebudou chtít být spolu osobně.
Stejně jako jiným futurologům i Kisslingovi a Tiffinovi hrozí, že budou obviněni z oprašování starých vizí a z divoké obrazotvornosti, napsal deník. Ale některé věci, o kterých píší, se už dějí. Na letadlech a lodích už je zcela běžný autopilot a auta už teď řidičům připomínají, aby se připoutali, zpomalili nebo vyměnili olej. Další vize mají původ ve stávajících technologiích, již nyní se vyvíjejí například chytré záchranné vesty nebo obleky pro hasiče, říká Kissling.
Takové velké změny by nevyhnutelně značně ovlivnily dopravu. Ponorky by mohly používat nové cesty pod Arktidou, chodci by mohli být řízeni stejně jako automobily. Kissling se obává toho, že by lidé byli sledováni, ale bagatelizuje strachy z "Velkého bratra": "Je to evoluční proces, když žijete ve společnosti, vzdáváte se ve prospěch celku osobní svobody." Zároveň odmítl i obavy, že udělají-li za člověka všechno stroje, bude to mít dopady na zdraví: "Chytré oblečení vás donutí vstát a pohybovat se... může to být součást zdravotního programu," řekl podle Guardianu Kissling.
Podle článku Juliette Jowitové v deníku Guardian ze dne 26. 8. 2007
reklama
Online diskuse
ds - 29. 8. 2007 - zincicataketo spravy na mna funguju ako averzivny sposob odvykania od "vydobitkov civilizacie" |