Guardian: Zelená města pomohou klimatu i zdraví lidí
Organizace Natural England a Commission for Architecture and the Built Environment (CABE) tvrdí, že městské oblasti mohou být přeměněny na zdravější, bohatší a mnohem příjemnější místa, když se na investice do zeleně přelije jen zlomek částky, která směřuje na budování dálnic nebo letišť. Podle jejich propočtu by se například za peníze, se kterými počítá rozpočet na výstavbu silnic na příštích pět let, dalo vybudovat tisíc parků. Investice do rozšíření dálnice M25 by zase stačila na vysazení 3,2 milionu stromů.
„Kvůli hrozbě klimatických změn musíme přeměnit naše města,“ řekla Guardianu Helen Phillipsová, ředitelka Natural England. „To znamená investice do zelených střech, miliony stromů v ulicích a mnohem více parků,“ dodala. Podle ní jsou investice do „šedé infrastruktury“ v řádu miliard liber, ale peněz do zeleně se investuje poskrovnu, napsal Guardian.
Studie CABE kritizuje místní správu s tím, že jen velmi málo měst bere hrozbu klimatických změn skutečně vážně. Podle CABE musí dojít k zásadní změně priorit, které povedou ke zlepšení městského prostředí a sníží úroveň znečištění, produkce odpadů a spotřeby energií a vody. Podle CABE by města měla nakoupit půdu, na které vybudují parky, městské lesy, větrné elektrárny nebo plochy pro solární panely. Navíc by mohly vzniknout veřejné zahrady nebo sady, které kromě ekologického přínosu budou také pozitivní pro život lidí a jejich pohodu.
Podle obou organizací se například snižuje výskyt astmatu u dětí o 25 % s každými dalšími 350 stromy na kilometr čtvereční v oblasti, kde žijí. Tisíc nových parků prý ročně zachytí 74 000 tun uhlíku. Nebo stromořadí podél městské ulice sníží v parném létě její teplotu o 5,5 stupně Celsia.
Podle informací britské vlády se za posledních patnáct let objem silniční dopravy zvýšil o 25 %. Místní radnice prý na výstavbu silnic a dálnic v současné době přislíbily o 4 miliardy liber více, než kolik se investuje do veřejné dopravy, napsal deník Guardian.
Podle článku Johna Vidala "Cultivate greener cities, government told" zveřejněného v deníku The Guardian 23. 03. 2009
reklama
Online diskuse
i když - 25. 3. 2009 - ŠafaříkVy nevíte, kde vzít peníze? No přece je natiskneme ... Bilionový dluh? Co to je? Kdo nemá dluhy, není "in". A stavět na zelené louce? Žádný problém. Přece půdy máme zbytečně mnoho a kdo to bude pořád obdělávat, když se všechno doveze? A těm sportovcům tolik nezáviďte. Buďte rád, že nás ve světě dobře reprezentují a dělají jméno ČR, za to si třeba jednou koupíte ... A určitě tam bude chodit sportovat i ostatní veřejnost a mládež. Nebo vy nechcete investovat do sportovců??? Ta 1,5 miliarda se určitě brzy vrátí. Leda nevím, kdy? Jenom na tu "třešničku na dortě" jaksi pořád nemáme dost - ona ale porvora peníze ani jaksi nepotřebuje, protože ve skutečnosti potřebuje liduprostý prostor - a to je ten problém, neboť lid zase chce stavět - na zelené louce ..., dělat bilionové dluhy ..., mít se dobře ..., a po nás potopa. |