https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hana-librova-vydala-knihu-o-podobach-a-motivech-skromneho-zivota
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hana Librová vydala knihu o podobách a motivech skromného života

20.1.2017 10:28 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zájemci o knihu budou mít jedinečnou příležitost vybrat si ze dvou výtvarných provedení.
Zájemci o knihu budou mít jedinečnou příležitost vybrat si ze dvou výtvarných provedení.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | MUNIPRESS
V době, kdy si politici a ekonomové pochvalují rostoucí chuť občanů utrácet, žijí vedle nás lidé, kteří neradi nakupují. Dávají přednost ekologicky příznivému životu v takzvané dobrovolné skromnosti. Jejich dlouhodobému výzkumu a sondě mezi terénními ochránci přírody je věnována nová kniha socioložky a bioložky Hany Librové „Věrní a rozumní: kapitoly o ekologické zpozdilosti“.
 

Kniha je třetím dílem trilogie shrnující výzkum ekologicky příznivých forem životního způsobu. První díl s názvem „Pestří a zelení: kapitoly o dobrovolné skromnosti“ vyšel v roce 1994, druhý díl „Vlažní a váhaví: kapitoly o ekologickém luxusu“ byl vydán roku 2003.

Žáci profesorky Librové, Vojtěch Pelikán, Lukáš Kala a Lucie Galčanová, přispěli do knížky kapitolou o dětech, které vyrostly v rodinách „pestrých“. Na základě terénního výzkumu se zamýšlejí nad tím, zda existuje mezigenerační přenos environmentálních ctností. Recenzenti Bedřich Moldan a Dušan Lužný oceňují jak badatelský přínos textu, tak jeho stránku literární: je sociologicky věcný, ale díky odbornému nadhledu a kulturnímu rozhledu autorky má „krásu textů humanitních věd“, dnes pozapomenutou.

Knihu vydává nakladatelství Masarykovy univerzity Munipress. Na veřejnost bude uvedena 30. ledna 2017 v 16.30 v aule Fakulty sociálních studií MU, Joštova 10, Brno. Zájemci o knihu budou mít jedinečnou příležitost vybrat si ze dvou výtvarných provedení: verzi s barevnými linoryty Miloše Slámy nebo s obrazovým doprovodem z díla malíře Bohdana Laciny.

Přečtěte si recenzi Zelené rouhání Hany Librové na knihu Vlažní a váhaví.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist