https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/harry-potter-efekt-jak-popularni-kniha-likviduje-asijske-sovy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Harry Potter efekt: Jak populární kniha likviduje asijské sovy

14.7.2017 01:24 | PRAHA (Ekolist.cz)
Sova na ptačím trhu v Indonéské Jakartě.
Sova na ptačím trhu v Indonéské Jakartě.
Foto | Jullen / Flickr
Nelegální obchod s ohroženými živočichy nenáhodným způsobem podléhá výkyvům a proměnlivým aktuálním trendům, stejně jako třeba světová móda. Změny v poptávce překupníků a nabídce pytláků pak odráží i zdánlivě nesouvisející jevy. Třeba úspěšnost románů Joanne Rowlingové o malých kouzelnících a výši poptávky po pašovaných sovách.
 

Biologové Vincent Nijman a Anna Nekarisová z Oxford Brookes University si tohoto nepříjemného jevu povšimli a dokonce mu dali i přiléhavé jméno. Jejich „Harry Potter efekt“ totiž zřetelně odráží pravděpodobnou hlavní příčinu zvýšené obchodovatelnosti sov na černých trzích v jihovýchodní Asii.

Někteří ptáci jsou považováni za už tradiční součást nabídky: regionálně lokalizovaný zájem je především o dravce, kteří mizí v soukromých chovných zařízeních a menažériích zbohatlíků v okolí Perského zálivu. Držení majestátních dravců je tu totiž součásti reprezentace osobní prestiže. U jiných opeřenců není poptávka tak ostře vymezená.

Například o pestrobarevné papoušky jeví obecně zájem nejrůznější chovatelé z celého světa a neváhají přitom vyplácet horentní sumy za jejich propašování. Smutným důsledkem tohoto jevu je pak likvidace ptačích populací v jejich původních domovinách. A o některé konkrétní druhy ptáků, respektive tedy části jejich těl, pak jeví eminentní zájem spíše čínský trh. Pařáty, zobáky, opeření a vnitřnosti jsou tu součástí „tradiční“ lidové medicíny. Sovy ale dosud stály stranou.

Boom v ptačích tržnicích

Změnilo se to teprve s příchodem roku 2000. „Když procházíte evidenční listy o zadržených druzích během policejních razií, zjistíte, že sovy nikdy nepatřily mezi ty nejčastější položky v seznamech,“ říká Nijman. „Z běžné nabídky toho, co bylo k nalezení na černých trzích u ptačích překupníků, na vás sovy vykoukly jen velmi vzácně. Množství sov, které byly zadrženy v osmdesátých a devadesátých letech na asijských tržnicích, spočítáte na prstech.“ A ještě z kraje nového milénia nic nenapovídalo tomu, že by se tento trend měl změnit. V první polovině nové dekády se ale začaly první sovy objevovat na tržnicích v Indii. A bylo jich stále víc.

„I když počty zadržených kusů neodpovídají celkovému obchodovanému množství, bylo zřejmé, že se něco mění,“ dodává Nekarisová. „Ptáci tu byli vždycky populární, ale sovy prakticky vůbec. V průběhu několika let už ale tvořily sovy z řad puštíků pětinu nabídky.“ A podivná móda, která spočívala v nakupování sov do soukromých chovů, se přenesla i do dalších zemí Asie. Nekarisová a Nijman „zachytili“ stopu a možnou příčinu v Indonésii.

Konkrétně pak na dvaceti tržnicích na Bali a Jávě, kde se počet zadržených sov vyšplhal mezi lety 2012-2016 z minima jednotlivých exemplářů na průměrných 12 000 kusů ročně. Do Indonésie totiž dorazila, s několikaletým zpožděním za Indií, filmová a knižní série příběhů o Harry Potterovi. Z počátku poněkud divoká teorie ale začala vědcům dávat smysl. Do Indie zamířily knihy Joanne Rowlingové, které nakonec byly přeloženy do 69 jazyků a prodalo se jich na 450 milionů výtisků, v průběhu roku 2001. A krátce na to se začaly objevovat první sovy na zdejších tržnicích.

Sovy, kam se podíváš

„Když jsme se v roce 1990 vydali na indický ptačí trh, viděli jsme maximálně jednu nebo dvě sovy mezi tisícovkami jiných ptáků, ale často ani jednu, “ vzpomíná Nijman. „Teď, když se vydáme na ta samá místa, vidíme tucty sov, v široké nabídce nejrůznějších druhů, velikostí a stáří.“ A v Indonésii se ten samý jev začal po úspěchu Harryho Pottera opakovat. Sovy tu teď tvoří majoritu nelegálně prodávaných ptačích druhů.

Roztomilé sovičky, které malým kouzelníkům na škole v Bradavicích doručují poštu, si prostě získaly obdiv čtenářů a diváků Harryho Pottera. A vyvolaly v nich touhu tato zvířata mít a vlastnit. Nelegální trh zareagoval na zvýšený zájem a začal pokrývat poptávku. Pro sovy v Indii i Indonésii ale platí to samé: prakticky všechny pochází z volné přírody, ve které byly buď odchyceny pytláky, nebo přímo vybrány z hnízd.

„Pohled na dvě tisícovky ještě pořádně neopeřených sovích kuřat je zdrcující,“ dodává Nekarisová. „Tito nočnímu životu přivyklí tvorové nešťastně mžourají do denního světla na rušném tržišti. A to že je tu přikrmují jen rýží a vodou dělá jejich situaci jen horší. Většina z nich uhyne v řádu týdnů.“

Ptačí trh v Malangu.
Ptačí trh v Malangu.

Ptáci Harryho Pottera

Studie Nijmana a Nekarisové se zapsala do historie jako první průkazná práce svého druhu. Už dříve se snažili badatelé přičíst proměnlivé trendy legálního i nelegálního prodeje zvířat popularitě knih či filmů, ale nedařilo se. Když například přišel v roce 1985 do kin animovaný „trhák“ z dílny Walta Disneyho 101 dalmatinů, narostl v následujících letech ve Státech počet registrací tohoto plemene 6,2x. Výsledek ale nebyl statisticky průkazný, stejně jako když s akvaristickým trhem zamával film Hledá se Nemo, nebo se po uveřejnění Jurského parku v roce 1993 v USA zvýšil trojnásobně prodej leguánů.

O síle popularity sov v Indonésii a jejím decimujícím efektu na populace žijící ve volné přírodě ale nejlépe vypovídá ještě jeden fakt. Zatímco dříve zdejší obyvatelé zřetelně rozlišovali jednotlivé skupiny těchto opeřených nočních lovců na Serak (doslova „stodolní sovy“, například sova pálená), Celupuk (puštíci) a Beluk (velké sovy), dnes je všechny souborně místní nazývají Burung Harry Potter, tedy v překladu „Ptáci z Harryho Pottera“.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Radomír Dohnal
tisknout poslat  twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist