https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hasici-dal-likviduji-pozar-elektroodpadu-v-rybitvi-lide-by-nadale-nemeli-vetrat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hasiči dostali pod kontrolu požár elektroodpadu v Rybitví, lidé by neměli větrat Aktualizováno

13.7.2023 11:28 | RYBITVÍ (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Hasiči dnes v 9:30 dostali pod kontrolu požár 190 tun elektroodpadu ve společnosti SK-EKO v Rybitví u Pardubic, který vypukl ve středu kolem poledne. V jednom ze sil začalo hořet 190 tun baterií z notebooků, mobilů, domácích spotřebičů a dalších výrobků. Z místa vychází nebezpečný kouř a do ovzduší se uvolňují toxické zplodiny hoření. Hasiči i magistrát proto stále doporučují omezit na území městského obvodu Pardubice VII a městského obvodu Pardubice II pohyb venku a větrání domácností, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.
 
"Protože probíhá na místě zásahu a v jeho okolí monitoring stavu ovzduší pracovníky laboratoře z Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč, bylo potvrzeno, že v ovzduší není překročena hodnota látek, které mohou být zdraví škodlivé," uvedl dnes magistrát na webu. Při hoření plastů se uvolňují aromatické látky způsobující znatelný zápach, který může být příčinou zdravotních komplikací u citlivějších jedinců a způsobit například bolest hlavy.

"Na místě svou práci krátce po 12:00 ukončil pásový nakladač CAT 973D ze Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru ČR Hlučín. Stroj je osazen kamerami a termokamerou s možností dálkového ovládání. Na místě zásahu vyvážel a rozhrnoval materiál v sile," uvedla Horáková.

Hasiči ve středu ze středních Čech k požáru dovezli dalších deset tun pěnidla pro výrobu těžké pěny pro likvidaci požáru. Na nejbližší výpusti z areálu průmyslové zóny byla preventivně postavena norná stěna pro případný záchyt hasební vody. Jednotky ji nyní odčerpávají ze sila, poputuje do čističky odpadních vod. Požár mohou likvidovat pouze z venku, protože statik jim zakázal vstupovat dovnitř sila. Škoda je podle předběžného vyčíslení jen na materiálu 950.000 korun, ale zřejmě se ještě zvýší.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist