https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hasici-preskupili-u-pozaru-v-ceskem-svycarsku-sily-prijelo-dalsich-150-hasicu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hasiči přeskupili u požáru v Českém Švýcarsku síly, přijelo dalších 150 hasičů

1.8.2022 10:58 | HŘENSKO (ČTK)
Hasiči v Českém Švýcarsku přes noc přeskupili síly a techniku, dojely další jednotky z celé České republiky. Dnes budou pokračovat v tzv. požárním útoku na oheň v Českém Švýcarsku. Počítá se opět s pomocí letecké techniky, včetně vrtulníků z Německa. Situace je stabilizovaná. Plochu, na kterou hasiči v neděli postoupili, stále drží. ČTK to dnes řekl mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf. Šéf hasičů Ústeckého kraje Roman Vyskočil v České televizi uvedl, že dnes ráno přijelo dalších 150 hasičů s technikou. Les v národním parku začal hořet 24. července, oheň spálil plochu 1060 hektarů. V místě minimálně pršelo, od úterý zeslábne vítr.
 

O víkendu s požárem v národním parku bojovalo 780 hasičů. Podle Vyskočila dnes přijíždí z republiky dalších 150 hasičů s technikou, hasiče je potřeba na střídání. "Pracují v náročném terénu, potřebujeme častěji střídat a dostat se co nejdále, do těch nejzazších míst," řekl Vyskočil v ČT. Podle něj hasiči přivezli další přenosná čerpadla, čtyřkolky a hadice.

Hasiči se v noci pohybovali v oblasti Malinového dolu a Křídelních stěn. Jednotky, které jsou na zemi, budou pokračovat v prořezávání cesty v Hlubokém dole tak, aby byla tato oblast prostupná a mohly dohašovat jednotlivá dílčí ohniska požáru. O zrušení evakuace pro Meznou, Mezní Louku a Hřensko se podle Rudolfa v tuto chvíli neuvažuje.

V oblasti je nyní lehce snížená viditelnost. O vzletu letecké techniky rozhodne vedoucí leteckého provozu. "Počítáme s šesti vrtulníky, které tu působí už několik dní, leteckou podporou pěti letadel a německá strana i na dnešek přislíbila pět vrtulníků," uvedl Rudolf.

Do Hřenska přes noc zamířili další hasiči z celé republiky. Při náročném zásahu se už několik z nich zranilo, jeden skončil na traumacentru v ústecké nemocnici. Mluvčí nemocnic Krajské zdravotní Jana Mrákotová ČTK dnes řekla, že muž byl už v neděli převezen na standardní pokoj a je mimo ohrožení života. V děčínské nemocnici lékaři ambulantně ošetřili tři hasiče, žádný z nich podle Mrákotové neutrpěl závažná poranění. Dalších několik desítek vyhledalo pomoc zdravotníků kvůli různým oděrkám a podobně.Turisté kvůli zásahu nemohou do vybraných lokalit národního parku, platí tam zákaz vstupu do lesů. Nadále je zavřen hraniční přechod přes Hřensko do Německa.

Hasičům se národním parku o víkendu podařilo zmenšovat plochu požárního zásahu z 3600 hektarů na 2860 hektarů, spálená plocha činí 1060 hektarů. Dařilo se jim to navzdory tomu, že jim počasí příliš nepomáhalo. Podle informací Českého hydrometeorologického ústavu na facebooku v Českém Švýcarsku za poslední tři dny spadlo "jen pár kapek". Podle jejich odhadu šlo o jeden až pět milimetrů srážek, tedy o jeden až pět litrů vody na metr čtvereční. "V dalších dnech to nevypadá o moc lépe, od zítřka (úterý) aspoň zeslábne vítr," dodali.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist