https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hasici-sundavali-ze-stromu-v-zoo-pandu-vystvala-ji-tam-rivalita-samcu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hasiči sundávali ze stromu v zoo pandu, vyštvala ji tam rivalita samců

3.12.2021 11:16 | OLOMOUC (ČTK)
Panda červená. Ilustrační obrázek
Panda červená. Ilustrační obrázek
Licence | Volné dílo (public domain)
O kuriózní zásah se postarala olomouckým hasičům panda červená, která utekla v olomoucké zoo ze svého výběhu a usídlila se ve dvanáctimetrové výšce vzrostlého stromu uprostřed výběhu kamzíků. Samec Gérard z Francie si zde azyl našel po neshodách se svým spolubydlícím. Zatímco zvíře bylo s novým domovem poměrně spokojeno, hasiči se uprchlíka pokoušeli sundat prořezáním větví či různým přesvědčováním, komfort se mu pokusili narušit i vytvořením vodní clony. Stromovou šelmu se jim nakonec podařilo dostat bezpečně dolů.
 

Zásah se odehrál ve čtvrtek vpodvečer a trval několik desítek minut. K útěkáři se nejprve snažil přiblížit profesionální hasičský lezec, jeho blízkost však vyplašené zvíře neocenilo. "Součástí záchranné strategie bylo prořezání několika menších stromů a odstranění a natažení záchytné záchranné sítě. Je nutností doplnit, že zmiňované pandě se nikterak nechtělo zpátky na zem. K diskomfortu ve výšce ji po desítkách minut přesvědčila až nekončící různá přesvědčování, manipulace se stromem či jiné nikterak drastické hasičské metody," sdělil ČTK mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Panda se nakonec "vzdala" a přiblížila se k jednomu z hasičů, který ji zachytil do rukou a předal ošetřovatelům, doplnil mluvčí.

Roční samec Gérad přicestoval do olomoucké zoologické zahrady spolu s druhým samcem z Francie v květnu. Obě zvířata si nejprve ve výběhu podle zástupců zoo rozuměla, poté však francouzská domácnost přerostla v italskou. "Před pár dny mezi nimi došlo k hašteření, které vyústilo v upevnění si dominantního postavení jednoho ze samců. Svého pandího kamaráda se François snažil z výběhu vyhnat, což se mu souhrou několika dalších okolností podařilo. Jednalo se o nešťastnou náhodu," informovala ČTK mluvčí ZOO Iveta Gronská.

Gérard vyklidil pole svému rivalovi již v úterý, o dva dny později ho jeden z pracovníků zahrady spatřil ve výběhu kamzíků. "Po vyhodnocení situace, kdy se samec ocital přímo uprostřed výběhu na značně vzrostlém stromě, jsme kontaktovali hasiče. Celá zásahová akce trvala zhruba hodinu," doplnila mluvčí. Zatímco hasiči zasahovali na stromě, patnáctičlenný tým zoo číhal pod stromem s nataženou plachtou.

Gérad se nyní vrátil do provizorního domova, pracovníci zoo nyní jeho výběh upraví tak, aby v něm našel bezpečí. "Chvíli po zásahu už přijímal potravu, což nasvědčuje tomu, že bude v pořádku," dodal ředitel Zoo Olomouc Radomír Habáň.


reklama

 
Alena Horáková
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist