https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hasici-v-yosemitskem-narodnim-parku-zastavili-sireni-ohne-ohrozoval-sekvojovce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hasiči v Yosemitském národním parku zastavili šíření ohně, ohrožoval sekvojovce

12.7.2022 14:01 | SAN FRANCISCO (ČTK)
Sekvojovce obrovské rostou v sedmi desítkách hájů na západních svazích kalifornské Sierra Nevady.  Byly považovány za ohnivzdorné, ale s přibývajícími ničivými požáry způsobenými suchem a množstvím podrostu tuto odolnost ztrácejí.
Sekvojovce obrovské rostou v sedmi desítkách hájů na západních svazích kalifornské Sierra Nevady. Byly považovány za ohnivzdorné, ale s přibývajícími ničivými požáry způsobenými suchem a množstvím podrostu tuto odolnost ztrácejí.
Hasičům v Yosemitském národním parku v Kalifornii se přibližně po čtyřech dnech podařilo zastavit šíření požáru, který ohrožoval některé z nejstarších sekvojovců na světě. V pondělí o tom podle agentury Reuters informovaly místní úřady. Žádný z 500 mohutných stromů v háji Mariposa ani osadu Wawona, odkud byli evakuováni obyvatelé a turisté, plameny nepoškodily.
 

Správa Yosemitského národního parku jeho jižní část kvůli požáru pro návštěvníky uzavřela, jinam ale smějí.

Sekvojovce obrovské rostou v sedmi desítkách hájů na západních svazích kalifornské Sierra Nevady. Stáří některých z nich se odhaduje řádově až na tisíce let. Byly považovány za ohnivzdorné, ale s přibývajícími ničivými požáry způsobenými suchem a množstvím podrostu tuto odolnost ztrácejí. Za poslední dva roky požáry způsobené blesky zničily až pětinu z celkových asi 75 000 sekvojovců, které jsou nejmohutnějšími stromy i oblíbenou turistickou atrakcí.

V háji Mariposa byl nainstalován zavlažovací systém, aby v něm udržoval vlhkost a ochraňoval sekvojovce, včetně 3000 let starého stromu Grizzly Giant.

Pro to, že by i nynější požár vznikl přirozeně, nejsou důkazy. Na dým v háji Mariposa upozornili minulý čtvrtek turisté, kteří tam byli na výletě. Tuto oblast před více než rokem zasáhla obrovská vichřice, která vyvrátila 15 sekvojovců a mnoho dalších stromů. Vyvrácené stromy a borovice uhynulé kvůli kůrovci jsou potom skvělým palivem živícím požáry.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist