https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hasicum-se-stale-nedari-uhasit-lesni-pozar-zapadne-od-aten-zmirnil-se-ale-vitr
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hasičům se stále nedaří uhasit lesní požár západně od Atén, zmírnil se ale vítr

21.5.2021 14:56 | ATÉNY (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | skeeze / Pixabay
Hasičům na jihu Řecka v oblasti asi 70 kilometrů západně od Atén se stále nedaří uhasit lesní požár, který tam vypukl ve středu v noci. Situace se ale začíná zlepšovat díky počasí, zmírnil se vítr. Nicméně i dnes v noci byly preventivně evakuovány další tři osady a jeden klášter. Informovala o tom agentura AP.
 

"Během noci se vyskytlo několik velmi nebezpečných míst pro naše jednotky," řekl náměstek ministra civilní ochrany Nikos Chardalias. Podle něj se ale podařilo zabránit šíření požáru směrem na jih i na východ směrem k Aténám. Do řecké metropole se ale už ve čtvrtek dostal kouř a popílek z těchto požárů. Chardalias také dnes uvedl, že plameny dosud sežehly na 4000 hektarů většinou v lesnaté hornaté oblasti a zničeno bylo několik desítek domů a chat, které leží mimo vesnice a které byly nyní neobydlené. Oheň také poškodil elektrické vedení, takže způsobil výpadky proudu.

Dnes ráno s požárem bojovalo na 300 lidí, ve čtvrtek jich bylo téměř dvě stě. Nasazeny jsou též dvě desítky letounů a helikoptér, které hasí požár ze vzduchu.

Deník Kathimerini s odvoláním na místní úřady napsal, že požár způsobil místní obyvatel, který pálil suché klestí v olivovém háji.

Podle řeckých médií jde o první větší lesní požár této sezóny. V Řecku jsou v létě požáry vegetace poměrně časté, nynější požár ale začal ještě před letní sezónou. V předchozím týdnu zažíval jih země horké počasí nepříliš obvyklé pro tuto část roku.

Jeden z nejničivějších lesních požárů zažilo Řecko v červenci 2018, kdy se kvůli vyprahlé půdě a silnému větru rychle rozšířily požáry kolem obce Mati východně od Atén, a v dalším regionu západně od Atén. Zemřelo při nich 102 lidí a další desítky utrpěly zranění. Místní úřady i vláda kvůli tomu čelily kritice, že včas nevarovaly obyvatele před blížícím se ohněm a neprovedly rychlou evakuaci.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist