https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/havarie-tankeru-erika-v-roce-1999-byla-ekologickou-katastrofou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Havárie tankeru Erika v roce 1999 byla ekologickou katastrofou

11.12.2019 06:00 | BREST/PRAHA (ČTK)
 

Havárie tankeru Erika v roce 1999 byla ekologickou katastrofou

Brest (Francie)/Praha 11. prosince (ČTK) - Velkou ekologickou katastrofou se před 20 lety, 12. prosince 1999, stala havárie maltského tankeru Erika u bretaňského pobřeží v Biskajském zálivu. Loď se v rozbouřeném moři rozlomila a do vody uniklo na 25.000 tun topného oleje. Zamořeno bylo zhruba 400 kilometrů francouzského pobřeží, zahynulo 150.000 až 300.000 mořských ptáků, což z havárie Eriky udělalo největší ornitologickou katastrofu na světě.

V roce 2012 francouzský kasační soud rozhodl, že za škody je zodpovědný ropný koncern Total a další tři fyzické osoby. Nejvyšší francouzská soudní instance tak potvrdila rozsudky nižšího soudu, proti kterým se odsouzené společnosti odvolaly. Pětadvacet let starý tanker pronajatý Totalem patřil italské loďařské firmě Giuseppe Savarese a byl spravovaný italskou společností Antonio Pollara. Plavidlo mělo povolení k vyplutí od italského úřadu.

Soud v roce 2008 dospěl k závěru, že Total a další tři fyzické osoby jsou za škody z havárie odpovědné, naopak zprostil viny kapitána plavidla. Na základě rozsudku obdržel stát, místní úřady a ochránci přírody odškodné ve výši 200,6 milionu eur (asi pět miliard korun), z nich 13 milionů bylo odškodnění za "ekologické újmy". Odsouzení se odvolali s tím, že nechtějí zpět peníze, ale jen očistit své jméno. Odvolací soud potvrdil v roce 2010 původní rozsudek a odsouzené fyzické osoby se odvolaly k nejvyšší soudní instanci, která v září 2012 definitivně rozhodla ve prospěch žalujících.

mav sat


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist