Havel vzkázal finančníkům: začněte přemýšlet o jiném žebříčku hodnot
V úvodu nejprve připomněl, že uskutečnění Výročních zasedání v Praze má svou symboliku, protože už ve středověku byla Praha místem setkávání i místem tvořivosti. V tradičně dramatickém projevu se pak Havel zaměřil na vyjmenování a definování problémů současné globální a podle něj i ateistické společnosti. Za největší bolístku dnešního světa považuje Havel chudobu. "Dnešní rozsáhlá chudoba je jedním z nejviditelnějších projevů naší rozporuplné civilizace. Tuto civilizaci ovšem tak či onak spolutvoříme všichni, v té či oné míře jsme za její dobré i špatné stránky všichni odpovědni a řešit problémy, které přináší, je naším společným úkolem," uvedl český prezident.
Podle Havla se lidé chovají tak, jako by všechno mělo skončit s jejich koncem na této zemi. "Člověk vyčerpává obnovitelné přírodní zdroje a narušuje zemské klima, obtěžuje sám sebe postupnou likvidací lidských měřítek, toleruje kult hmotného zisku jako nejvyšší hodnoty. Tvorba bohatství se přestává krýt s tvorbou smysluplných a reálných hodnot," řekl Havel. "Zatímco někde umírají lidé hladem, jinde je nejen zvykem, ale téměř sociální povinností plýtvat," dodal. Přitom ocenil, že řada mezinárodních, vládních i nevládních institucí se snaží tyto problémy řešit.
"Za nejdůležitější ale považuji, abychom začali přemýšlet ještě o jiné restrukturalizaci, o restrukturalizaci samotného hodnotového systému, o nějž se dnešní civilizace opírá, prohlásil prezident.
Závěrem své řeči pak vzkázal světovým bankéřům ještě jedno své přání: "Nevylučujte nikoho z debaty, žít tu musíme všichni."
reklama