https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/havlickuv-brod-da-kvuli-bezpecnosti-lidi-pokacet-desitky-stromu-v-parku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Havlíčkův Brod dá kvůli bezpečnosti lidí pokácet desítky stromů v parku

14.2.2018 03:00 | H. BROD (ČTK)
Radnice tak zná zdravotní stav 3200 stromů. Z nich 60 je potřeba hned skácet a u dalších více než 500 odřezat nemocné větve, vyvázat a upravit koruny. V součtu jde o práce za tři miliony korun. / Ilustrační foto
Radnice tak zná zdravotní stav 3200 stromů. Z nich 60 je potřeba hned skácet a u dalších více než 500 odřezat nemocné větve, vyvázat a upravit koruny. V součtu jde o práce za tři miliony korun. / Ilustrační foto
Foto | Hugo Charvát / Ekolist.cz
Havlíčkobrodská radnice nechá do konce března ve městě pokácet 60 stromů a dalších přes 500 ošetřit. Požadavek vyplynul z výsledků odborného posouzení, jímž zatím prošlo asi 3200 stromů. Kácení a prořezávání už začalo v městském parku Budoucnost a na několika dalších místech. V kontrolách zdravotního stavu stromů bude město pokračovat, řekl včera novinářům místostarosta Čeněk Jůzl (KDU-ČSL).
 

"Byla zadána prověrka dalších asi pěti stovek stromů v lokalitě Suchá - Svatý Kříž a chceme dál pokračovat i v dalších osadách tak, abychom měli všechny stromy prověřené, aby nedošlo k nějakému neštěstí," řekl Jůzl.

Kontrolu prvních 2200 stromů v parku Budoucnost město zadalo arboristům poté, co tam asi před dvěma lety samovolně spadly dva stromy. "Nahoře vypadaly naprosto zdravé, ale na kořenech měly infekci, která je zničila," uvedl Jůzl. Pak byly prověřeny i stromy na obou hřbitovech, u obchodního domu v Havlíčkově ulici, alej v ulici Rozkošská a stromy ve Vlkovsku. Radnice tak zná zdravotní stav 3200 stromů. Z nich 60 je potřeba hned skácet a u dalších více než 500 odřezat nemocné větve, vyvázat a upravit koruny. V součtu jde o práce za tři miliony korun.

Náhradou za pokácené stromy budou vysazeny nové. Ve stoletém parku Budoucnost bude postup pomalejší, protože se v něm město tento rok chystá zahájit celkovou revitalizaci. "Lidé by se neměli bát, že tam to bude bez náhrady, ale napřed musí proběhnout terénní úpravy cestní sítě, mobiliáře a podobně a teprve potom dojde na novou výsadbu," řekl Jůzl.

Park Budoucnost zasahující do středu Havlíčkova Brodu zabírá 25 hektarů plochy, s navazujícím lesoparkem Vlkovsko jde o 80 hektarů zeleně.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Věra Stejskalová
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž příroděPražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist