https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hlavni-cenu-festivalu-ekofilm-ziskal-v-brne-snimek-najezd-na-atlantik
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hlavní cenu festivalu Ekofilm získal v Brně snímek Nájezd na Atlantik

8.10.2023 19:00 | BRNO (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | Alex Proimos / Flickr
Hlavní cenu festivalu filmů o přírodě Ekofilm získal v Brně snímek věnovaný nelegálnímu rybolovu v západoafrických vodách. Pod názvem Nájezd na Atlantik jej natočil francouzský režisér Nicolas Van Ingen. V dalších kategoriích uspěl například krátký snímek o světluškách nebo dokument o boji za záchranu jeskyně ve Vietnamu. Výsledky ČTK poskytl mluvčí festivalu Martin Gillár.
 

Vítězný film sleduje odpor místních obyvatel proti nelegálnímu rybolovu u afrických břehů. "Jedná se o velmi silný příběh, který ukazuje střet chudší části světa s nenasytností těch velkých, jako jsou Čína, Rusko, ale vlastně i Evropa. Ukazuje, jak destruktivní dopady může mít naše chování na lokální ekosystémy," uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

"I přesto, že se děj odehrává v Senegalu, tak to má dopad i na nás v Evropě – třeba v rámci migrace. Líbí se mi na něm to, jak se dotýká různých témat, jak je komplexní," doplnila porotkyně a herečka Veronika Čermák Macková.

Cenu prezidenta festivalu obdržel film Cizinci ve tmě, který vypráví příběh svítícího brouka, světlušky. "Tenhle film ukazuje zdánlivě nepodstatnou věc – jak vlastně světelné znečištění může fatálně ovlivnit existenci konkrétního živočišného druhu,” upozornil prezident festivalu Ladislav Miko.

V kategorii Krásy přírody si cenu odnesl britský film Trhlina v hoře. "Poukazuje na tenkou hranici mezi 'utajit a chránit' a 'proslavit a nechat zničit',” řekl další člen poroty, dokumentarista Jan E. Svatoš. Film sleduje úsilí o záchranu jeskynní chodby Son Doong ve středním Vietnamu a snahu najít rovnováhu mezi ochranou přírody a rozvojem turistického průmyslu.

Tvrzení velkých společností ohledně jejich "uhlíkové neutrality" zpochybňuje vítězný film kategorie Vize přírody. Snímek Greenwashing: Zabiják klimatu, za kterým stojí francouzská filmařka Claire Tessonová, zkoumá skutečnou efektivitu a dopady takzvaných ekologických projektů firem, jako je třeba výsadba stromů. V kategorii Ve zkratce zvítězil film Zázraky neviditelného světa, který diváky zavádí do mikrosvěta. Vítězné filmy zájemci zhlédnou v neděli od 14:30 v kině Art v Brně.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist