https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hlavnim-tematem-letosniho-rocniku-festivalu-ekofilm-bude-voda
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hlavním tématem letošního ročníku festivalu Ekofilm bude voda

2.6.2023 10:40 | BRNO (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | Visual hunt
Hlavním tématem letošního 49. ročníku mezinárodním festivalu Ekofilm bude voda. Filmoví tvůrci už mohou přihlašovat své snímky. Do soutěžního finále se probojuje 25 filmů, které se utkají o ceny v jednotlivých soutěžních sekcích. Festival se uskuteční v první polovině října v Brně.
 

"Ekofilm představuje české veřejnosti špičkové světové filmy. Pro českého diváka je to možná jediná možnost, jak si tyto snímky vychutnat na velkém plátně," uvedl současný člen poradního týmu prezidenta Ladislav Miko, který osmým rokem plní roli prezidenta festivalu.

Novinkou je otevření všech tří soutěžních sekcí tvůrcům z celého světa. Tradičně zůstává soutěž celovečerních environmentálních filmů Krásy přírody, kterou doplní mezinárodní soutěž středometrážních filmů a samostatných dílů dokumentárních sérií s názvem Vize přírody. Soutěžní sekce do třetice doplní soutěž krátkých filmů s novým názvem Ve zkratce. "Formát středometrážních filmů a jednotlivých dílů televizních dokumentárních sérií, které se zabývají enviromentálními tématy, nesmí na Ekofilmu chybět. Právě v kratších formátech filmaři nejčastěji zpracovávají mezioborová setkání s ekologií. Sekce nabídne divákům environmentální témata viděná z pohledu ekonomie, sociologie, architektury či filosofie. Kategorii původně zahrnující středoevropskou tvorbu jsme nahradili sekcí zaměřenou na přesahy ekologie v mezinárodním měřítku," uvedla dramaturgyně festivalu Jitka Kotrlová.

Podobně jako v minulých letech by hlavním festivalovým místem mělo být kino Scala. "Vzhledem k tomu, že je v tuto chvíli nejasné, jestli bude kino fungovat, jednáme už v tuto chvíli o náhradních prostorech," doplnil Karel Hrivňák z pořadatelské agentury Key Promotion. Diváci se mohou těšit i na besedy na fakultě sociálních studií, organizátoři jsou předběžně domluveni i s brněnskou zoo, kde by se měl uskutečnit rodinný den Ekofilmu.

Loni na festivalu získal hlavní cenu nizozemský snímek Hluboko: pravá cena těžby v oceánech od režiséra Maartena van Rouveroyho. Film 25 pětadvacet snímků, které vybral dramaturgický tým z 243 přihlášených.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist