https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hnuti-duha-lesy-cr-chteji-tezit-v-nejcennejsich-castech-jeseniku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hnutí Duha: Lesy ČR chtějí těžit v nejcennějších částech Jeseníků

26.7.2019 00:13 | OLOMOUC (ČTK)
Státní podnik Lesy ČR podle Hnutí Duha žádá o povolení plošného kácení stromů v prvních a druhých zónách Chráněné krajinné oblasti Jeseníky, které stejně jako značnou část lesů v Olomouckém kraji napadl kůrovec. / Ilustrační foto
Státní podnik Lesy ČR podle Hnutí Duha žádá o povolení plošného kácení stromů v prvních a druhých zónách Chráněné krajinné oblasti Jeseníky, které stejně jako značnou část lesů v Olomouckém kraji napadl kůrovec. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Hnutí DUHA
Státní podnik Lesy ČR podle Hnutí Duha žádá o povolení plošného kácení stromů v prvních a druhých zónách Chráněné krajinné oblasti Jeseníky, které stejně jako značnou část lesů v Olomouckém kraji napadl kůrovec. Podle ekologických aktivistů hrozí, že ze zalesněných kopců v nejcennějších částech Jeseníků se kvůli intenzivní těžbě kůrovcem zasažených stromů stanou stejné holiny, jako už vznikly v hospodářských lesích v jesenickém podhůří. Včera to řekl Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Podle vedení Lesů ČR je těžba v chráněných krajinných oblastech nutná, aby se zpomalilo další šíření kůrovce.
 

Lesy ČR podle Bláhy zaslaly Správě CHKO Jeseníky žádosti o povolení výjimek ze zákonného zákazu intenzivní holosečné těžby na deseti místech v prvních a druhých zónách CHKO Jeseníky, včetně evropsky chráněných lokalit. Bláha upozornil, že stejnou žádost podali také někteří další vlastníci lesů.

Pokud Správa CHKO Jeseníky žádostem vyhoví a umožní kácení všech kůrovcem napadených stromů, tak se jesenické hory podle Bláhy změní v pusté holiny a dojde ke zničení lesů, lesní půdy, vodních zdrojů i přírodní rozmanitosti. "Hrozí zničení vzácných lokalit, které obývají ohrožené druhy rostlin a živočichů jako sokol stěhovavý, jeřábek lesní, puštík bělavý, datlík tříprstý, střevlík hrbolatý a další," upozornili ochránci přírody.

Mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová včera řekla, že lesníci kvůli kůrovcové kalamitě a suchu žádají orgány ochrany přírody o udělení výjimek k těžbě v chráněných krajinných oblastech, národních přírodních rezervacích i jinak chráněných územích. Podle Jouklové lze včasnou těžbou a asanací dřeva aspoň zpomalit šíření kůrovce. "Podniku jde výhradně o zájem ochrany přírody," uvedla.

Hnutí Duha bude ve správních řízeních požadovat, aby se v případě plošné kalamity v nejcennějších prvních zónách a přirozených smrčinách vůbec nekácelo. Ve druhých zónách lze podle Hnutí Duha připustit těžbu pouze do té míry, aby nevznikly holiny. Podle Bláhy to znamená ponechat nejméně třetinu stromů stát kvůli zachování lesního prostředí a částečnému zastínění půdy i tlejícího dřeva. Ekologická organizace bude také požadovat vypracování nezávislého odborného posudku k určení rozsahu, v jakém lze případné zásahy provádět, aniž by byly ohroženy evropsky chráněné lokality a druhy.

Kůrovcová kalamita, o které odborníci říkají, že je dosud největší na území Česka, výrazně zasáhla oblast severní a střední Moravy a Slezska, tedy Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj. Zasažené jsou také okresy Třebíč, Znojmo, Jihlava nebo Jindřichův Hradec. Situace s lýkožroutem není dobrá ani v podhůří Šumavy a Českého lesa v Jihočeském a Plzeňském kraji. Další místa jsou ohrožena.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist