https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hnuti-mpo-chce-zrusit-obdobi-kdy-nelze-menit-platby-z-tezby
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministerstvo průmyslu chce zřejmě zrušit období, kdy nelze měnit platby z těžby uhlí

4.4.2019 08:30 (ČTK)
Vláda projedná novelu horního zákona, která podle ekologických organizací ruší pětileté období, po které nelze měnit sazby úhrad z vydobytých nerostů.
Vláda projedná novelu horního zákona, která podle ekologických organizací ruší pětileté období, po které nelze měnit sazby úhrad z vydobytých nerostů.
Foto | Honza Groh / Wikimedia Commons
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navrhuje v aktuální verzi novely horního zákona zrušit s okamžitou platností pětileté období, po které vláda nemůže svým nařízením měnit sazby úhrad z vydobytých nerostů. V tiskové zprávě to včera uvedly ekologické organizace Hnutí Duha a Greenpeace. MPO v reakci uvedlo, že výsledná podoba materiálu bude jasná až po projednání novely horního zákona vládou.

 

"Datum projednání prozatím stanoveno není. Až se tak stane, tak o tom budeme informovat," sdělila dnes ČTK mluvčí ministerstva Miluše Trefancová.

Kabinet se měl novelou zabývat v polovině února, projednání bylo ale odloženo. Zhruba 30 podporovatelů ekologických hnutí tehdy protestovalo před Strakovou akademií. Žádali vládu právě o bezodkladné zrušení moratoria na zvyšování těžebních poplatků a o jejich zvýšení na deset procent tržní ceny uhlí.

Tehdy předkládaná verze normy počítala s tím, že vláda bude moci výši poplatků z těžby nerostů měnit častěji. Návrh rušil pětileté období, po které vláda nemůže svým nařízením měnit sazby úhrad z vydobytých nerostů, novela se však neměla týkat prvního pětiletého období, které běží od roku 2017. To se nyní podle ekologů změnilo.

"Změna návrhu novely horního zákona je logická a správná. Vláda slíbila poplatky zvýšit ve svém programovém prohlášení. Ale hlavně současné moratorium na zvyšování těžebních poplatků je pro stát nevýhodné zejména u těžby hnědého uhlí. Stát kvůli nízkým poplatkům přišel o 15 miliard korun jen za posledních devět let. Je potřeba zasáhnout a zasáhnout rychle," uvedl dnes programový ředitel Hnutí Duha Jiří Koželouh.

Firmy, které v Česku odvádí poplatky z těžby nerostných surovin, odvedly předloni státu a obcím na úhradách z vydobytých nerostů téměř 930 milionů korun. Meziroční nárůst byl více než dvojnásobný. Podle MPO se ve výši odvodů projevila legislativní úprava, která začala být účinná na začátku roku 2017. Vláda v ní schválila dvojnásobné zvýšení výnosu z úhrad z vydobytých nerostů proti výši odváděné v roce 2013. Výjimku tvoří radioaktivní nerosty, ropa a hořlavý zemní plyn, černé uhlí a hnědé uhlí dobývané hlubinným způsobem, kde zůstala výše výnosu zachována.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist