https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hodoninska-zoo-uspesne-rozmnozila-treti-druh-vzacneho-sojkovce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hodonínská zoo úspěšně rozmnožila třetí druh vzácného sojkovce

5.7.2022 00:18 | HODONÍN (ČTK)
Foto | Matěj Baťha / Wikimeda Commons
Hodonínská zoo úspěšně rozmnožila třetí druh sojkovce, jde o vzácnou a kriticky ohroženou skupinu pěvců. Nově se může pochlubit mládětem sojkovce rezavokřídlého, informovala mluvčí zahrady Marie Blahová.
 

"Je to pro nás již třetí úspěšně rozmnožený druh sojkovce. V předchozích letech jsme již odchovali sojkovce pospolitého a sojkovce popelavé," uvedl Jiří Ingr, který se v zoo věnuje chovu ptactva. Doplnil, že hodonínská zoo je v současnosti jedinou zoologickou zahradou v ČR, která se chovem tohoto druhu zabývá.

Sojkovce rezavokřídlého se v hodonínské zoo podařilo odchovat poprvé. Až doposud hnízdění nebylo úspěšné, přestože pár je v zahradě už několik let a chovatelé se po celou dobu snažili nastavit vhodné podmínky pro hnízdění. "Tento pár byl několikrát v rámci zahrady přemístěn a až nyní, v samostatné voliéře na okraji pavilonu ptáků, kde není rušen jinými ptáky, úspěšně zahnízdil a odchoval jedno mládě," uvedl Ingr.

Sojkovci rezavokřídlí, jejichž domovinou jsou smíšené a listnaté lesy jihovýchodní Číny, mají velmi pestrý jídelníček, který se skládá z různých druhů ovoce, speciálních granulí a hmyzu. "Jedná se o velmi vzácný druh a každé odchované mládě je mimořádně cenné, proto mládě nadále zůstane v naší zoo jako chovatelská rezerva a bude sloužit k sestavení další chovného páru," doplnil Ingr.

Hodonínská zahrada patří v Unii českých a slovenských zoo k těm nejmenším. Chová přes 1000 zvířat asi 280 druhů, hlavním lákadlem jsou smetanově zbarvení lvi. Loni do ní zavítalo zhruba 114.000 lidí, meziročně asi o 32 000 méně. Zoo byla loni opakovaně uzavřena, jednak kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru a také kvůli odstraňování následků červnového tornáda.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist