https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/houbari-na-jihu-cech-zazivaji-nejlepsi-sezonu-za-posledni-3-roky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Houbaři na jihu Čech zažívají nejlepší sezonu za poslední tři roky

14.9.2017 12:16 | TŘEBOŇ (ČTK)
První houby začaly růst ve větší míře v červnu a jejich výskyt bez větší přestávky plynule pokračuje i v polovině září. Podle mykologů se navíc teprve blíží podzimní část sezony, kdy v lese rostou další druhy.
První houby začaly růst ve větší míře v červnu a jejich výskyt bez větší přestávky plynule pokračuje i v polovině září. Podle mykologů se navíc teprve blíží podzimní část sezony, kdy v lese rostou další druhy.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nejlepší sezonu za poslední tři roky zažívají letos houbaři v jihočeských lesích. První houby začaly růst ve větší míře v červnu a jejich výskyt bez větší přestávky plynule pokračuje i v polovině září. Podle mykologů se navíc teprve blíží podzimní část sezony, kdy v lese rostou další druhy. Momentálně se i hojně vyskytují veřejností oblíbené hřiby. Informovala o tom mykoložka Libuše Kotilová, která v těchto dnech zajišťuje výstavu hub v Třeboni na Jindřichohradecku.
 

Právě podobné akce bývají jakýmsi indikátorem výskytu hub ve volné přírodě. Mykologové na výstavách musí exempláře pravidelně obměňovat, jelikož dlouho nevydrží čerstvé. Pokud je v přírodě dostatek hub, není problém expozici pravidelně obměňovat. Třeboňská výstava nabízí více než dvě stovky druhů hub. "Lidé je pravidelně nosí, takže je můžeme vyměňovat," uvedla Kotilová.

Dodala, že letošní rok je pro houbaře velmi příznivý. Poslední dvě sezony přitom byly výrazně slabší. Šlo zejména o rok 2015, kdy velké sucho růstu hub nepřálo. "Loni už to bylo lepší a letos je to ještě o něco příznivější. Sice v srpnu byl na chvíli útlum, ale teď už je zase hub dostatek," uvedla Kotilová.


reklama

Dodala, že lidé nejraději sbírají hřiby, především smrkové, dubové a borové. Tyto druhy se lidově nazývají pravými hřiby. "Ale na jídlo je chuťově vynikající i řada jiných druhů," řekla. Podle ní se zatím letos ještě příliš nevyskytují strakoši nebo klouzky. Jejich čas možná ještě přijde.

Kotilová dodala, že rovněž záleží na lokalitách, kam houbaři vyrazí. "Pokud bych to vzala třeba z pohledu Třeboně, tak směrem na Jindřichohradecko a Pelhřimovsko zatím nerostou tolik jako směrem na Českobudějovicko," uvedla.

Na řadě míst se navíc zatím ještě houbám nedaří v lesích. Spíš se vyskytují na hrázích rybníků nebo v okolí potoků a říček. "Záleží totiž na srážkách, které spadnou. Někdy mohou být opravdu jen lokální a do větších lesů se ta voda nedostane. Ale to by se s nástupem podzimu, kdy bývá obecně víc vlhko, mělo změnit," řekla.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist