https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hrabosu-na-polich-v-dubnu-ubylo-riziko-poskozeni-porostu-ale-trva
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hrabošů na polích v dubnu ubylo, riziko poškození porostů ale trvá

13.5.2024 22:30 (ČTK)
Populace hrabošů na polích v Česku se v dubnu snížila na průměrných 220 nor na hektar z březnových 661 nor na hektar. Práh škodlivosti, tedy hranici, kdy populace hrabošů působí škody, tento počet překračuje 4,4krát. Vysoké ohrožení trvá v Olomouckém s Středočeském kraji, uvedla Ivana Kršková, mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ), který stav populace škůdců sleduje.
 
"V Jihomoravském, Královéhradeckém, Olomouckém a Zlínském kraji zaznamenali inspektoři ÚKZÚZ velký pokles populací, v průměru o 75 procent. Velký útlum ve zjišťovaných počtech se pravidelně objevuje. Souvisí mimo jiné s tím, že se pozorování v tomto období zaměřuje více na jarní plodiny, které nejsou v počátcích svého vývoje hrabošem tolik napadeny," uvedla Kršková.

Lokálně se objevují i hodnoty přesahující počet 3500 aktivních nor na hektar, zejména v trvalých travních porostech a v krmných plodinách na Berounsku, Mělnicku, Kutnohorsku a Teplicku.

Průměrné hodnoty v jednoletých plodinách dosáhly 117 nor na hektar, což přestavuje 2,3násobek jarního prahu škodlivosti, ve starších víceletých kulturách byl průměr 469 nor na hektar, což odpovídá 9,4násobku jarního prahu škodlivosti.

"Stále platí, že populace hraboše mohou lokálně škodit i přes velký útlum především v krmných plodinách. I přes výrazný pokles populací riziko ohrožení porostů hrabošem polním stále trvá v Olomouckém a Středočeském kraji, nově se objevují lokálně problémy i v kraji Jihočeském, zejména na Českokrumlovsku nebo Českobudějovicku," doplnila mluvčí.

Vzhledem k přemnožení mohou zemědělci v postižených oblastech stále využívat výjimku z povoleného množství rodenticidů k hubení škůdců a aplikovat do nor vyšší dávku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist