https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hradec-kralove-da-v-pristich-letech-na-boj-se-suchem-temer-60-milionu-kc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hradec Králové dá v příštích letech na boj se suchem téměř 60 milionů Kč

29.8.2019 00:07 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Zastupitelstvo Hradce Králové schválilo harmonogram projektu, který má přispět k zadržování vody v krajině na území města. / Ilustrační foto
Zastupitelstvo Hradce Králové schválilo harmonogram projektu, který má přispět k zadržování vody v krajině na území města. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Multimediální knihovna Evropské komise / Multimediální knihovna Evropské komise
Zastupitelstvo Hradce Králové schválilo harmonogram projektu, který má přispět k zadržování vody v krajině na území města. V příštích třech letech město investuje do různých opatření téměř 60 milionů korun. Peníze půjdou například na výsadbu zeleně, rekonstrukce jezírek, parků nebo na budování nádrží na dešťovou vodu na sídlištích, ze kterých se bude čerpat voda na zavlažování.
 

"V následujících třech letech bychom chtěli každý rok dát zhruba půl milionu korun na jímky, které by zadržovaly dešťovou vodu na sídlištích. Zatím zbytečně odtéká do kanalizace," uvedl hradecký primátor Alexandr Hrabálek (za ODS).

Například příští rok by měla začít rekonstrukce parků Pernštejnů a Sádky v okolí Malého labského náhonu v městské části Kukleny za 15 milionů korun. "Kukleny mají velký deficit v zelené infrastruktuře, nové parky by měly přispět ke zlepšení mikroklimatických podmínek a komfortu bydlení. V tuto chvíli se dokončuje projektová dokumentace," uvedl náměstek primátora pro životní prostředí Martin Hanousek (Změna pro Hradec).

Projekt počítá také s rekonstrukcí Kubištových sadů mezi Pospíšilovou třídou a sportovní halou Slavie za deset milionů korun. "Její realizace se předpokládá na rok 2021, o rok později by se úprav měly dočkat Vonešovy sady u staré nemocnice," uvedla mluvčí radnice Kateřina Šmídová.

Radnice chystá také úpravu stromořadí na Gočárově třídě a na třídě SNP, součástí projektu je i úprava či doplnění zeleně venkovních areálů mateřských a základních škol.

Stotisícový Hradec Králové se snaží mírnit dopady sucha už nyní. Technické služby při výsadbě stromů využívají granulát, který déle udrží vodu v okolí kořenů. Letos také rozmístily po městě 30 speciálních vaků na vodu, které mají pomoci se zavlažováním stromů v ulicích města. Mobilní umělohmotné zavlažovací tlumoky pracovníci technických služeb budou podle potřeby střídat především u stromů, které ještě nemají kořenový systém dostatečně hluboko nebo špatně snášejí nedostatek vody. V příštích letech chce město pořídit další.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Tomáš Kučera
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist