https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hradecky-kraj-se-odvola-proti-rozhodnuti-o-vyjimce-pro-opatovickou-elektrarnu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hradecký kraj se odvolá proti rozhodnutí o výjimce pro opatovickou elektrárnu

8.9.2021 00:10 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Královéhradecký kraj nesouhlasí s rozhodnutím Krajského úřadu Kraje Vysočina, který povolil na následujících šest a osm let výjimku z emisních limitů společnosti Elektrárny Opatovice. Kraj podá proti rozhodnutí vysočinského krajského úřadu odvolání, řekl náměstek hejtmana pro životní prostředí a zemědělství Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). V červnu se na odmítnutí této doby pro výjimku usnesli krajští zastupitelé. Kraj požaduje, aby elektrárna co nejdříve přešla z uhlí na zemní plyn, nebo plnila závěry o nejlepších dostupných technikách pro velké spalovací zdroje, dříve než do šesti, respektive osmi let.
 

"Nadále trváme na tom, aby opatovická elektrárna nedostala výjimku z emisních limitů pro rtuť a oxidy dusíku na dobu, pro kterou ji Krajský úřad Kraje Vysočina udělil. Jelikož vysočinský krajský úřad nezohlednil náš požadavek o zkrácení této doby, proti jeho rozhodnutí se odvoláme," uvedl Bělobrádek.

Krajský úřad Kraje Vysočina ve svém rozhodnutí schválil upravený návrh opatovické elektrárny na etapizaci přechodu části kotlů z uhlí na plyn, případně o úpravu stávající technologie, a to na dobu šesti a osmi následujících let.

"Požádali jsme vysočinský krajský úřad, aby zohlednil sociální, environmentální i ekonomické dopady, které by mohly zapříčinit odložení investic do nových kotlů, ale i zvýšení cen elektřiny a tepla pro koncové odběratele a také nerentabilitu dalšího provozu elektrárny. Zároveň s tím ale nesouhlasíme, aby výjimka z emisních limitů pro Elektrárny Opatovice byla v takové délce," uvedl Bělobrádek.

Letos v únoru kraj obdržel oznámení Krajského úřadu Pardubického kraje o pokračování řízení a seznámení s podklady ve věci udělení výjimky z emisních limitů pro výrobu elektřiny a tepla opatovickou elektrárnou. V březnu ministerstvo životního prostředí rozhodlo o podjatosti pardubického krajského úřadu a spis postoupilo Krajskému úřadu Kraje Vysočina k vedení řízení a rozhodnutí. V dubnu vysočinský krajský úřad vyzval společnost Elektrárny Opatovice k doplnění žádosti o udělení výjimky z úrovní emisí spojených s nejlepšími dostupnými technikami pro znečišťující látky oxidů dusíku a pro rtuť a řízení přerušil do 31. května 2021.

Začátkem června Královéhradecký kraj obdržel oznámení o pokračování řízení s možností se vyjádřit, což kraj učinil v termínu. Rozhodnutí o výjimce vydal Krajský úřad Kraje Vysočina 27. srpna a předal ho Královéhradeckému kraji a dalším účastníkům řízení.

Elektrárna v Opatovicích nad Labem, která je v Pardubickém kraji, zajišťuje dodávky tepla do Hradce Králové, Pardubic, Chrudimi a do přilehlých obcí, celkem jde asi o 61.000 domácností, nemocnic, škol a podniků. Vyrábí rovněž elektřinu. Opatovickou elektrárnu provozuje skupina Energetický a průmyslový holdingu (EPH).


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist