https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hradecky-kraj-znasobil-nahrady-za-kormorany-a-vydry-na-3-2-miliony-kc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hradecký kraj znásobil náhrady za kormorány a vydry na 3,2 miliony Kč

17.4.2020 00:15 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Jednotlivé škody po útoku kormoránů jsou podle hejtmanství často v řádech desítek tisíc korun. / Ilustrační foto
Jednotlivé škody po útoku kormoránů jsou podle hejtmanství často v řádech desítek tisíc korun. / Ilustrační foto
Královéhradecký kraj loni znásobil náhrady chovatelům ryb za škody způsobené chráněnými kormorány a vydrami na rekordních 3,2 milionu korun z předloňských 0,7 milionu korun. Letos kraj zatím rybníkářům a organizacím Českého rybářského svazu vyplatil na odškodném přes 258.000 korun, uvedlo hejtmanství. Kraj vyplácí i náhrady za škody způsobené vlky. Nedávno uvedl, že za škody od vlků dostali chovatelé hospodářských zvířat loni odškodné 2,2 milionu korun.
 

Jednotlivé škody po útoku kormoránů jsou podle hejtmanství často v řádech desítek tisíc korun. "Nicméně i výše ztráty díky útoku za několik set tisíc korun nejsou v našem kraji ničím neobvyklým," řekl radní pro životní prostředí a zemědělství Karel Klíma (KDU-ČSL). Za roky 2016 až 2019 kraj chovatelům ryb vyplatil dohromady přes 4,3 milionu korun. Peníze na náhrady kraj dostává od státu.

Poškození chovatelé mohou nárok na náhradu škody uplatnit vždy za každých šest měsíců zpětně. "Pro podání žádosti na krajský úřad je ale zapotřebí doložit odborný či znalecký posudek o výši škody způsobené vydrou a kormoránem a rovněž protokol o vzniku škody těmito rybožravými predátory od orgánu na ochranu přírody a krajiny," upozornilo hejtmanství.

Náhrady za škody od kormoránů velkých kraj začal vyplácet v roce 2002, náhrady za vydru říční od roku 2011. Od roku 2016 dostávají chovatelé náhrady za škody způsobené vlky.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Zdeněk Rychtera
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist