https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hustopece-slavi-den-mandloni-stromy-letos-rozkvetaji-pomaleji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hustopeče oslavily den mandloní, stromy letos rozkvétají pomaleji

28.3.2017 08:00 | HUSTOPEČE (ČTK)
Mandloně pocházejí ze severní Afriky a západní Asie. Vyžadují teplo, v Evropě proto prosperují hlavně ve Středomoří. Na slunných jihomoravských svazích však také přinášejí plody.
Mandloně pocházejí ze severní Afriky a západní Asie. Vyžadují teplo, v Evropě proto prosperují hlavně ve Středomoří. Na slunných jihomoravských svazích však také přinášejí plody.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Mandlím byl zasvěcen sobotní den v Hustopečích na Břeclavsku, které obklopují rozlehlé mandloňové sady. Stromy pomalu začínají rozkvétat, oproti loňsku mají mírné zpoždění. První květy se začaly otevírat v pátek, řekla ČTK pracovnice turistického informačního centra v Hustopečích.
 

Loni tisíce bílých květů ozdobily sad přibližně o týden dřív. Každoročně do Hustopečí lákají turisty.

Součástí sobotních Slavností mandloní a vína byl jarmark či soutěž o nejlepší mandlový dezert. Lidé mohli ochutnávat speciality v restauracích, případně se vydat na procházku do sadů.

Mandle z Hustopečí kdysi nacházely uplatnění při výrobě cukrovinek v čokoládovnách Zora Olomouc. Pěstování se ale přestalo počátkem 90. let kvůli levnějšímu dovozu vyplácet, a tak sady začaly pustnout, část zanikla.

Sady postupně získalo město, které je omlazuje, místy rozšiřuje a postupně mění v turistickou atrakci. Nad Hustopečemi vznikla rozhledna, sady protíná mandloňová stezka s několika odpočinkovými místy.

Mandloně pocházejí ze severní Afriky a západní Asie. Vyžadují teplo, v Evropě proto prosperují hlavně ve Středomoří. Na slunných jihomoravských svazích však také přinášejí plody.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist