I ekologické problémy se mohou stát důvodem k migraci
Salgado se věnuje problematice migrace systematicky a již mnoho let. Fotografoval uprchlíky všech národností ve všech jugoslávských válkách, afghánské uprchlíky při sovětsko-afghánské válce i při občanské válce mezi armádou vlády generála Masúda a paramilitárními jednotkami Talibanu, ovšem věnuje se také případům environmentální migrace. Tedy případům, kdy jsou lidé nuceni se "dát do pohybu" kvůli zhoršené ekologické situaci či v důsledku ekologické katastrofy.
Povstání indiánů v mexickém Chiapasu kvůli nedostatku zemědělské půdy, povstání brazilského Hnutí bezzemků v Eldorado de Carajas z podobných důvodů či zástupy uprchlíků z oblastí Hondurasu, zničených hurikánem Mitch - to je jen několik případů environmentální migrace, kterou Sebastiao Salgado fotografoval.
"Narodil jsem se na farmě v Brazílii a když mi bylo pět, odstěhovali jsme se na maloměsto. V patnácti jsem odešel do většího města a před 33 lety dokonce do Sao Paula. Později jsem musel z politických důvodů odejít do Francie. Dodnes jsem cizincem, žijícím v cizí zemi," popisuje Salgado, proč fotografuje právě migranty - sám se cítí být jedním z nich.
"Uvedení výstavy v Paříži, Hlesinkách či Barceloně bylo vždy příležitostí k veřejné diskusi na téma globální migrace. Doufejme, že podobnou diskusi výstava vyvolá i u nás," říká Kateřina Březinová z Multikulturního centra (MKC) v Praze. MKC zároveň organizuje v rámci výstavy celou řadu panelových diskusí, filmových projekcí a diskusí u kulatého stolu (podrobný program na adrese www.mkc.cz).
reklama