https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/idnes-drahy-presly-s-proudem-od-cez-pod-eon-vyjde-je-to-levneji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

IDNES: Dráhy přešly s proudem od ČEZ pod E.ON, vyjde je to levněji

20.10.2010 10:40 | PRAHA (Ecomonitor)
České dráhy budou v posledním čtvrtletí letošního roku odebírat elektřinu od společnosti E.ON Energie, která vyhrála veřejnou soutěž na dodávku silové elektřiny a střídá ČEZ. Dráhy nyní hledají dodavatele pro rok 2011.
 

ČEZ Prodej vypověděl smlouvu, kterou měl s ČD do konce letošního roku a oslovil sedm společností, od kterých obdržel čtyři nabídky. Nabídka od společnosti E.ON je podle mluvčího drah Petra Štáhlavského výhodnější než ČEZu. „Změna legislativy a možnost najít si dodavatele umožnilo snížit náklady v letošním roce v řádech stovek milionů korun,“ uvedl Štáhlavský pro iDnes.

Dráhy podle iDnes za čtvrt roku odběru zaplatí 445 milionů korun bez DPH. Nejdůležitější kritérium ve výběru dodavatele pro příští rok je cena, kterou dráhy odhadují na 1,85 miliardy korun.

V otázce elektřiny na železnici panuje napjatá atmosféra. Dceřiná společnost Českých drah ČD Cargo se totiž ještě pod vedením Josefa Bazaly rozhodla nakupovat proud sama za původní ceny z roku 2008. Správa železniční dopravní cesty, od níž měla proud odebírat, však dodávky elektrické energie dohodla ještě před začátkem finanční krize, tedy za vyšší ceny, než jsou ty dnešní. ČD Cargo odmítlo platit za elektřinu víc, než je tržní cena. Také dluh bezmála 300 milionů korun vůči SŽDC ČD Cargo odmítá zaplatit.

Podle článku Jana Sůry „Dráhy přešly s proudem od ČEZ pod E.ON, vyjde je to levněji“ zveřejněném na serveru iDnes.cz dne 7. října 2010.


reklama

 
Martin Singr
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist