Independent: Britové odmítají zelené daně
Nástup do letadla. | |
Foto: Hugo Charvát/Ekolist.cz |
Průzkum veřejné mínění zřejmě neudělal radost ochráncům životního prostředí, kteří několik posledních měsíců tlačí na britskou vládu, aby byla mnohem důraznější ve snaze snížit emise skleníkových plynů. Velká Británie by měla do roku 2050 snížit uhlíkové emise o 60 %, což řada odborníků považuje za velmi obtížný cíl. Podle agentury Opinium, která průzkum provedla, se ukazuje, že získat většinovou podporu pro ekologickou politiku bude velmi těžké. Také snaha přesvědčit Brity, aby méně používali automobily nebo veřejná podpora obnovitelných zdrojů energie jsou v tuto chvíli velmi nepopulární.
Výsledky průzkumu také zřejmě udělají čáru přes rozpočet ministru financí Alistairu Darlingovi, který byl nucen odložit plánované zvýšení daně z benzínu o dvě pence na litr. Letos zřejmě nevyjde ani snaha o zavedení daně z autoprodejen nebo větší daňové zatížení na auta s vysokou spotřebou.
Nedůvěra se týká také přírodních procesů a jejich vztahu ke klimatickým změnám. Třetina Britů podle průzkumu věří, že extrémní jevy v počasí jsou mnohem častější, ale podle nich to nemá souvislost s klimatickými změnami. Podle jednoho z deseti respondentů jsou příčiny změny klimatu zcela přírodní a člověk k nim nepřispívá.
Více než 55 % účastníků je skeptických k dopadům klimatických změn a 43 % věří, že extrémní počasí a klimatické změny nemají žádnou souvislost. Jakékoli další legislativní kroky v podpoře zelené politiky odmítá 29 % dotázaných. Téměř třetina Britů je přesvědčena, že ekologické daně nebudou mít žádný rozpoznatelný efekt na životní prostředí, dokud budou lidé často využívat dálkové lety a jezdit automobily s vysokou spotřebou.
Mike Childs z organizace Přátelé Země (Friends of the Earth) obviňuje vládu, že zaujímá k zeleným daním cynický postoj. „Lidé se budou stavět proti, dokud neuvidí nějaké výhody pro sebe,“ řekl Independentu Childs. „Vláda hraje nebezpečnou hru, používá klimatické změny jako důvod k novým daním a poplatkům, ale lidé za to nic nedostávají zpátky,“ dodal. Podle něj by vláda měla uvalit daně na velké ropné společnosti a výtěžek použít například na zateplování domů nebo na výkup elektřiny vyráběné z obnovitelných zdrojů.
Průzkum proběhl mezi 11. a 14. dubnem a zúčastnilo se ho 2002 obyvatel Velké Británie.
Podle článku Colina Browna v deníku The Independent ze dne 02. května 2008.
reklama
Online diskuse
ekologické daně výměnou za současné daně - 6. 5. 2008 - anonymPokud ekologické daně nenahrazují současné daně ale jsou navíc, pak je to pochopitelné.Zrušte daně z příjmu a zaveďte daně za ničení životního prostředí, spotřebu nerostného bohatství atd. Jinými slovy, přestaňte trestat úspěch a začněte trestat prasata. |