Independent: Na klimatické změny a nepůvodní druhy nestačí Inuitům slova
Místní lidé používají pro popis přírody mnoho způsobů vyjádření – například více než 1000 výrazů znamená „sob“, nemají však žádné pro červenku, jež se nyní odvažuje až za hranici rozšíření stromů. „Inuitům nezbývá, než ji popsat jako „ptáka s červenou hrudí,“ říká Sheila Watt-Cloutierová, ředitelka Inuitské polární konference. „Zrovna tak schází slova pro lososa, sršně a sovu pálenou, které se začínají v Arktidě objevovat. Inuité nedokáží dokonce ani popsat, co vidí,“ dodává.
Minulý měsíc Arktická rada zveřejnila nejobsažnější zprávu, jaká kdy byla o regionu vydána. Obsahovala zjištění, že Arktida se otepluje dvakrát rychleji než zbytek světa. Posouzení dopadu klimatických změn na Arktidu, výsledek dlouholetých výzkumů, na kterém se podílelo více než 250 vědců, říká, že dochází k výraznému ústupu ledovců, tání permafrostu a přimíchávání teplých mořských proudů do studené arktické vody, což způsobuje vážné globální změny klimatu.
Pokud roztají mořské ledovce, vyhynou lední medvědi, protože je vytlačí medvědi hnědí a medvědi grizzly, kteří budou na nové prostředí lépe adaptováni. Jiná zpráva informující o důsledcích klimatických změn na divočinu severní Ameriky říká, že polární liška je také na ústupu kvůli expanzi lišky obecné, která je mnohem větší a agresivnější a snadno v zápasech polární lišku porazí. Přestože není adaptována na polární teploty, kvůli globálnímu oteplování se v Kanadě objevuje až o 600 mil severněji než dříve.
Sheila Watt-Cloutierová řekla: „Klimatické změny se projevují nejrychleji v Arktidě. Náčelníci místních kmenů znají svou zemi dobře a změny klimatu a divočiny pozorují. Pokud bychom dokázali omezit emise, které změny způsobují, a zachránili Arktidu před devastujícím dopadem oteplování, mohli bychom se vyhnout utrpení milionů lidí po celém světě.“
Podle článku Geoffreyho Leana na Independent
reklama