Independent: Na severní polokouli je nejtepleji za poslední tisíciletí
Na přehledu teplotních rozmezí zjištěných z letokruhů, průzkumem ledovců a podle historických dokumentů se ukazuje, že od devátého století našeho letopočtu nebyly teploty nikdy tak vysoké jako nyní. Podle studie publikované v časopise Science byla poslední léta 20. století na severní polokouli nejteplejším obdobím od roku 800 n. l. a zastínila tak i proslulé teplé období ve středověku, kdy se víno úspěšně pěstovalo i v severní Evropě a Vikingové díky rozmrzlým mořím kolonizovali Grónsko.
Timothy Osborn a Keith Briffa, klimatologové z Východoanglické univerzity v Norwichi, analyzovali 14 teplotních souborů z Ameriky, Evropy a východní Asie. Každý záznam pokrýval relativně velké území, například severní Švédsko. Deset ze čtrnácti záznamů tvořila data z letokruhů zjištěná až do roku 800, jeden soubor dat byl získán průzkumem ledovců v Grónsku, jeden záznam tvořila data získaná z evropských historických dokumentů a jeden zahrnoval analýzu chemického složení ústřic z východního pobřeží Spojených států. Poslední ze čtrnácti obsahoval různá data z Číny a Japonska, průzkumy ledovců i historické údaje.
"Výsledky našeho zkoumání ukazují, že v posledních letech 20. století došlo na celé severní polokouli k takovému oteplení, které v předchozích tisíci letech nemělo obdoby," řekl podle Independentu Timothy Osborn.
Studie prokázala, že středověké teplé období trvalo zhruba od roku 890 do roku 1170 a později došlo k ochlazení známému jako "malá doba ledová". To bylo zhruba mezi lety 1580 a 1850. "Zjistili jsme, že 20. století je z hlediska takovéhoto oteplení a v porovnání se všemi teplejšími i chladnějšími obdobími během posledních 1200 let naprosto výjimečné," vysvětlil Osborn.
Klimatologové v minulosti již našli důkazy, že dvacáté století bylo teplejší než předchozí tisíciletí. Tato studie je však první, která se zaměřila na data z celé severní polokoule, napsal Independent.
Podle článku Steva Connora v deníku Independent ze dne 10. 2. 2006
reklama