https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/independent-obchodni-retezce-chteji-omezit-pouzivani-igelitovych-tasek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Independent: Obchodní řetězce chtějí omezit používání igelitových tašek

7.8.2006 03:00 | PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor)
Tesco, největší britský obchodní řetězec, chce do dvou let zmenšit objem jednorázových igelitových tašek o 25 procent, napsal deník Independent. Zákazníci, kteří si zboží odnesou ve vlastních taškách nebo již použitých igelitkách, dostanou za odměnu body na svou klubovou kartu.
 

Body obdrží také v případě, že v obchodě odevzdají staré plastové tašky k recyklaci. O množství bodů, které zákazníci získají, rozhodne personál u pokladen. Za nasbírané body pak držitelé klubových karet mohou očekávat různé výhody a slosovatelné kupóny, píše Independent.

Výkonný ředitel řetězce Sir Terry Leahy uvedl, že Tesco vyvíjí metody, jak spotřebu jednorázových tašek omezit. „Z průzkumů jsme zjistili, že změnu prosadíme jedině tím, že budeme odměňovat správné chování,“ řekl Independentu Sir Leahy. V polovině srpna pak začne televizní reklamní kampaň, která zákazníky na novinku upozorní. Navíc od konce příštího měsíce přechází britské Tesco na degradabilní igelitové tašky. Ministr životního prostředí Ben Bradshaw záměr uvítal a prohlásil: „Podporuji snahy omezit počty použitých plastových tašek.“

Rovněž řetězec ASDA představil minulý týden plán zavést od poloviny srpna ve svých obchodech opakovaně použitelné „tašky pro život“. Evropská komise se navíc chystá uvalit dovozní clo 10-15 centů na každou plastovou tašku importovanou z Thajska a Číny. Toto clo, které má být definitivně schváleno do konce tohoto měsíce, má vyvažovat nerovnováhu na trhu, napsal Independent. Britská asociace obchodníků však tvrdí, že tato daň bude Británii stát ročně 50 milionů liber navíc.

Podle článku Louise Barnettové v deníku Independent ze dne 4. 6. 2006


reklama

 
Hana Hermová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist