https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/independent-oxid-uhlicity-ohrozuje-zivot-v-morich-rikaji-vedci
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Independent: Oxid uhličitý ohrožuje život v mořích, říkají vědci

9.2.2005 11:35 | PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor)
Vědci zjistili, že velké množství oxidu uhličitého, které je produkováno především průmyslem a dopravou, ohrožuje planetu nejen klimatickými změnami, ale také rychle se zvyšující kyselostí oceánů. Objev vyvolal ve vědeckých kruzích zděšení, protože tato hrozba nebyla dosud známá, napsal deník The Independent.
 

Kvůli acidifikaci oceánů by mohlo vyhynout velké množství mikroskopického planktonu, který je základnou potravinové pyramidy obyvatelů moří. To by mělo v důsledku fatální dopad na korýše, ale i na tresky, které jsou významnou součástí jídelníčku lidí. Již nyní je možno pozorovat neblahý vliv acidifikace oceánů na korály, které mohou do 30 let kvůli tomuto jevu vyhynout.

Zjištění byla představena na konferenci o klimatických změnách, která se konala minulý týden v Exeteru. Dr. Carol Turleyová, vedoucí vědeckého oddělení britské Plymouth Marine Laboratory, která objev prezentovala, řekla, že acidifikace moří bude pro svět znamenat pravděpodobně obrovský problém. Dodala: „Je třeba urgentně varovat lidstvo. Mohlo by vymizet mnoho druhů, na nichž jsme potravinově závislí.“ Pro příklad: kdyby zmizel plankton, kterým se živí tresčí plůdek, vyhynou také tresky. Jejich niku v ekosystému obsadí jiný organismus, pravděpodobně medúzy.

Světový oceán vždy absorboval a uvolňoval ohromná množství přirozeně se vyskytujícího oxidu uhličitého. Od dob průmyslové revoluce však s expandující světovou ekonomikou rychle přibývá uměle vyrobeného oxidu uhličitého, který je také absorbován v mořích. Toto přebývající množství oxidu uhličitého vstupuje s mořskou vodou do jednoduché chemické reakce, při níž vzniká kyselina uhličitá. Ta mění chemickou reakci mořské vody z mírně alkalické na kyselou. Vzniká tak prostředí, jemuž se mnoho organismů nedokáže přizpůsobit.

Na konferenci v Exeteru bylo zjištění o acidifikaci oceánů již druhou špatnou zprávou, napsal Michael McCarthy v deníku The Independent. O dva dny dříve profesor Chris Rapley, vedoucí British Antarctic Survey, oznámil, že ohromný západoantarktický ledovec, dosud pokládaný za stabilní, se možná začíná oddělovat. Jeho oddělení by mohlo způsobit zvýšení hladiny moří až o více než 4,5 m.

Podle článku Michaela McCarthyho v deníku Independent ze dne 4. 2. 2005


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist