Independent: Planeta Země se možná úplně promění, říká odborník na klima
Jim Hansen pro Independent řekl: "Nemůžeme prostě spálit všechny fosilní zdroje na Zemi. Pokud bychom to udělali, planeta by se úplně změnila." Podle něj by roztál všechen led v Arktidě, podstatně by stoupla hladina moře a také by vymřelo veliké množství druhů. Již nyní se dají důsledky globálního oteplování pozorovat na severní polokouli. Roztávají tam ledové kry v oceánech, zpět do vesmíru se odráží méně slunečního světla a tepla a Arktida se otepluje. Z roztávající tundry uniká metan, který je jako skleníkový plyn dvacetkrát účinnější než oxid uhličitý, tvrdí Jim Hansen.
"Budeme-li čekat dalších deset let (do roku 2015) a porostou-li emise CO2 stejným tempem jako dosud (o dvě procenta ročně), budou v roce 2015 emise o 35 procent vyšší než v roce 2000. Pokud ale chceme, aby se průměrné teploty na Zemi pohybovaly v rozsahu podobném jako za poslední milion let, musíme omezit emise do poloviny století o 25 procent a do konce století o 75 procent," řekl podle Independentu vědec.
Pokračující růst koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře a stoupající průměrné teploty by mohly způsobit zhroucení ledovců v Grónsku i západní Antarktidě, což by mělo za následek katastrofický vzestup hladiny moře. "Naposledy, když bylo na Zemi o 3 °C tepleji, byla hladina moře o 25 metrů výše (plus minus 10 metrů). To se nestane za jedno století, ale za jedno století se hladina může zvednout o několik metrů," upřesnil Hansen. "Polovina lidí na světě žije do 15 mil od pobřeží. A nezanedbatelné množství velkých měst leží právě na pobřeží," dodal.
Mnoho druhů rostlin a zvířat se nezvládne adaptovat na rostoucí teploty. Izotermy (čáry spojující oblasti se stejnou teplotou) se budou posunovat směrem k zemským pólům rychlostí 50 km za desetiletí, ale rostlinná a živočišná migrace postupuje průměrně jen 6 km za deset let, napsal Independent. "Chladnomilné druhy nemají kam jít. Mnoho z nich se ocitne v problémech. Budou prostě z planety vytlačeny," doplnil Hansen.
Podle článku Steva Connora v deníku Independent ze dne 1. 1. 2007
reklama
Online diskuse
situace je mnohem horší - 3. 1. 2007 - stanislavZe stránek ČESKÉHO INSTITUTU jsem pochopil, že katastrofické předpovědi mnohých vědců mohou být mylné, co se týče podstaty skutečných příčin a řešení východiska z tohoto stavu. Mnohem více záleží na každém z nás a na zdánlivě vedlejších věcech. Každý tento stav může ovlivnit a to více, než si dnes myslí. Zdroj: Graf stavu lidstva k 1.1.2007, www.ao-institut.cz. |