Independent: Zpráva meteorologů - počasí se zbláznilo
Bezprecedentní volání na poplach je o to pádnější, že nepochází od neziskových organizací jako jsou Greenpeace nebo Děti země (Friends of the Earth), ale od celosvětově respektované organizace OSN, která monitoruje situaci ve 185 zemích světa. Výhled Světové meteorologické organizace na tento rok v Evropě, Asii a Americe se dá chápat jako snaha informovat světové organizace na reálné nebezpečí klimatických změn.
Zpráva dokumentuje extrémní jevy jakou jsou nejvyšší a nejnižší teploty, silné deště a bouře v nejrůznějších částech světa, které souvisí s globálním oteplováním. Modely vypracované na nejmodernějších počítačích ukazují, že jak se atmosféra ohřívá, nedochází pouze ke zvyšování teploty ale klima se také stává nestabilnějším. "Nedávná vědecká pozorování potvrzují, že když dochází k oteplování zeměkoule, které způsobuje klimatické změny, zvyšuje se i počet a intenzita extremních jevů," říká zpráva Světové meteorologické organizace a dokládá to řadou konkrétních příkladů.
V jižní Francii se v červnu letošního roku teplota pohybovala okolo 40 °C - což je o 5 až 7 stupňů nad dlouhodobým průměrem. Švýcarsko například zažilo nejteplejší červen za 250 let své historie, 29.6. v Ženevě neklesla rtuť teploměru pod 25 °C. Ve Spojených státech zaznamenaly za měsíc červen 562 tornád, které připravily o život celkem 41 lidí. (Rekordní počet vzdušných vírů za jediný měsíc činil až do letošního roku 399 - červen 1992.) V Indii vlna veder před obdobím monzunů dosáhala 45 °C, což je asi 2- 5 °C nad normálem. Tento výkyv stál život približně 1 400 lidí. Na Srí Lance prudké deště z tropických cyklónu zapříčinily mohutné záplavy a posuny půdy, které zabily 30 lidí. Ekonomika i infrastruktura jihozápadu země byly těžce poškozeny a produkce čaje bude v následujícím čtvrtletí omezena až o třicet procent. Minulý měsíc byl také nejteplejší od roku 1976 pro Anglii a Wales, kde teploty dosáhly průměru 17 °C.
Podle vědců Světové meteorologické organizace i odborníků z UNEP stoupá celosvětová teplota již od roku 1861 a jen za poslední století se zvýšila o 0,6 stupně. V posledních třiceti letech však teplotní nárůst prudce stoupá a od roku 1976 se zvýšil třikrát. Podle této uveřejměné zprávy se dá předpokládat, že rok 2003 se stane pravděpodobně nejteplejším zaznamenaným rokem za dobu 143 let, po kterou se teplotní měření provádí.
Podle textu The Independent 03. 07. 2003.
reklama