https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/indickou-posvatnou-reku-jamuna-pokryla-toxicka-bila-pena
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Indickou posvátnou řeku Jamuna pokryla toxická bílá pěna

13.11.2021 00:51 | DILLÍ (ČTK)
Řeka Jamuna.
Řeka Jamuna.
Foto | pyo / Flickr
Téměř 1400 kilometrů dlouhá Jamuna patří mezi nejposvátnější řeky v Indii. A proto se během hinduistického náboženského svátku, který se koná v těchto dnech, lidé noří, brodí či potápějí do jejích vod. Ovšem tentokrát je musí hledat pod kalně bělavými obláčky. Není to sníh - teploty během dne stoupají nad 25 stupňů Celsia - ale toxická pěna, která se na řece vytvořila z průmyslových odpadů a splašků, informoval server deníku The Washington Post s odvoláním na místní oficiální činitele.
 

Pěna plující po hladině ale nijak neodrazuje věřící, kteří se v řece omývají, modlí a nabízejí obětiny bohu slunce, jemuž je čtyřdenní náboženský svátek zasvěcený.

Indické úřady už vyzkoušely několik způsobů, jak pěnu udržet stranou od poutníků, napsal list Indian Express. Mimo jiné na řeku vyplulo patnáct lodí s lidmi vybavenými holemi, kterými měli pěnu rozbít. Dalším pokusem bylo stříkat na pěnu vodu z hadic, což vedlo obyvatele k řadě vtipů na téma: "Co dělat, když v řece není voda."

Pěna na řece přitom není to nejpodivnější, k čemu na značně znečištěných indických vodních plochách dochází. Už tu byly zaznamenány případy, kdy začala voda kvůli vysokému znečištění hořet - jako například největší jezero ve státě Bengalúru, z nějž pravidelně šlehají plameny... a když ne, je alespoň pokryté pěnou.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist