https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/indicky-stat-tamilnadu-obnovil-po-protestech-byci-zapasy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Indický stát Tamilnádu obnovil po protestech býčí zápasy

23.1.2017 15:00 | PRAHA (ČTK)
Na rozdíl od španělské koridy při indickém džallikattu matadoři nesmějí používat zbraně.
Na rozdíl od španělské koridy při indickém džallikattu matadoři nesmějí používat zbraně.
Zákonodárci indického státu Tamilnádu dnes povolili tradiční festival krocení býků. Rituál při festivalu sklizně dříve zakázal soud kvůli týrání zvířat. Za obnovení slavnosti demonstrovaly posledních několik dní tisíce lidí, napsala agentura Reuters.
 

Místy násilné protesty a stávky ochromily každodenní život na řadě míst jihoindického Tamilnádu. Vlna nevole přiměla vůdce státu, aby se vydal za premiérem Naréndrou Módím do Dillí a žádal povolení rituálu při festivalu sklizně, který část hinduistů slaví po zimním slunovratu.

Indický Nejvyšší soud v roce 2014 zakázal býčí zápasy zvané džallikattu, kterých se v Tamilnádu každoročně účastnily tisíce mužů, jejichž cílem bylo holýma rukama přemoci býka a spoutat ho. Soud své rozhodnutí zdůvodnil tím, že jde o týrání zvířat.

Na rozdíl od španělské koridy při indickém džallikattu matadoři nesmějí používat zbraně - cílem zápasu není zvíře vypuštěné do davu zabít, ale pouze spoutat. Účastníci zápasů ale prý ve snaze udržet se na hřbetě zvířat každoročně zraní stovky býků, když je bijí a někdy i bodají noži.

Sport je také nebezpečný pro matadory a diváky - podle mezinárodní organizace na ochranu zvířat People for the Ethical Treatment of Animals (PETA) bylo mezi roky 2010 a 2014 při tomto sportu zraněno více než 1200 diváků.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist