https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/indicti-farmari-obnovili-sve-protesty-proti-zemedelske-reforme
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Indičtí farmáři obnovili své protesty proti zemědělské reformě

27.9.2021 18:25 | DILLÍ (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Tisíce indických farmářů zablokovaly dopravu na hlavních silnicích a železničních tratích vedoucích do metropole Dillí na protest proti zemědělské reformě, která podle nich ohrožuje jejich živobytí. Farmáři své protestní akce obnovili u příležitosti prvního výročí přijetí kritizovaných zákonů, napsala agentura AP.
 

Desetitisícové demonstrace farmářů proti reformě představovaly v uplynulém roce jednu z hlavních politických výzev pro premiéra Naréndru Módího, který ve volbách v roce 2019 jasně obhájil mandát. Reforma umožňuje farmářům prodávat plodiny soukromníkům mimo vládou regulované trhy, kde měli pěstitelé záruku minimální ceny. Drobní rolníci uvádějí, že změny nahrávají velkým firmám, v jejichž konkurenci nemohou obstát. Vláda naopak tvrdí, že reforma liberalizující obchod farmářům příjmy zvýší.

Demonstranti, kteří přišli na předměstí Dillí, vyjadřovali odhodlání v protestech vytrvat, dokud vláda reformu nestáhne. Někteří si dokonce přinesli matrace a na místě se utábořili. Jinde se zemědělci střetli s policií.

Koalice zemědělských odborů vyzvala obchody, kanceláře, továrny a další instituce, aby se solidárně připojily k jejich desetihodinové stávce. Tato výzva se ale podle agentury AP setkala jen s malým ohlasem a většina podniků v hlavním městě dnes normálně fungovala.

Tisíce demonstrantů byly vidět také na dálnicích v sousedních státech Paňdžáb a Harijána, které jsou největšími zemědělskými producenty v zemi. Ve východním státě Bihár se farmáři posadili na koleje a přerušili tak provoz vlaků. Policie uvedla, že na 500 lidí bylo vzato do vazby, žádní zranění ale nejsou hlášeni.

Na podporu farmářů vystoupila také asi desítka opozičních stran, včetně Indického národního kongresu (INK). Vysoký představitel INK Ráhul Gándhí uvedl, že vláda farmáře zneužívá a že on stojí po jejich boku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist