https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/indicti-farmari-prerusili-dlouhotrvajici-protest-vlada-zvazi-jejich-pozadavky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Indičtí farmáři přerušili dlouhotrvající protest, vláda zváží jejich požadavky

11.12.2021 00:36 | DILLÍ (ČTK)
Indičtí farmáři odvolali svůj více než roční protest poté, co vláda slíbila, že zváží jejich požadavek záruky minimální ceny pro výkup všech plodin, nikoli jen pšenice a rýže. Indická vláda již minulý měsíc zrušila kontroverzní zemědělské zákony, které byly hlavním důvodem demonstrací. Tisíce farmářů ale dál zůstávaly v ulicích, informovala agentura Reuters.
 

"Dostali jsme dopis od vlády, která přistoupila na naše požadavky," uvedl vysoký představitel farmářských odborů Balbir Sinh Rádživál. Podle něj jsou nyní protesty pozastaveny, zemědělci se ale znovu sejdou 15. ledna, aby postup vlády zhodnotili. "Pokud vláda nebude plnit své sliby, protesty obnovíme," dodal.

Odbory uvedly, že farmáři začnou vyklízet protestní tábory na dálnicích kolem indické metropole Dillí 11. prosince. Požadavky zemědělců bude posuzovat speciálně zřízená komise, v níž budou pěstitelé i vládní úředníci.

V listopadu vláda premiéra Naréndry Módího zrušila loňskou zemědělskou reformu, která farmářům umožňovala prodávat plodiny soukromníkům mimo vládou regulované trhy. Zemědělci proti reformě protestovali s tím, že je znevýhodňuje, jelikož nahrává velkým firmám, v jejichž konkurenci nemohou obstát.

Tiskové agentury připomněly, že premiér Módí rozhodnutí zrušit zákony oznámil před blížícími se volbami v nejlidnatějším indickém státě Uttarpradéš a dalších dvou státech na severu Indie s velkým podílem venkovského obyvatelstva.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist