https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/indie-omezila-vyvoz-ryze-ocekava-se-rust-globalnich-cen
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Indie omezila vývoz rýže, očekává se růst globálních cen

10.9.2022 00:09 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Indie zakázala vývoz zlomkové rýže a na export několika druhů rýže uvalila dvacetiprocentní clo. Snaží se tak podpořit zásobování domácího trhu a zmírnit domácí ceny vzhledem k tomu, že podprůměrné monzunové deště negativně ovlivnily pěstování rýže. Předpokládá se, že kroky k omezení exportu povedou k růstu globálních cen této základní potraviny, uvedla agentura Reuters. Indie je největším vývozcem rýže na světě.
 

"Nastane značný tlak na potravinovou bezpečnost v mnoha zemích," uvedl ekonom Phin Ziebell ze společnosti National Australia Bank. Růst cen rýže by podle analytiků mohl vést ke zdražování také u dalších obilnin. "Pro ceny potravin je to inflační krok," řekl k postupu Indie analytik Ole Houe ze společnosti IKON Commodities. "Mohlo by to vyvolat růst cen pšenice a kukuřice," dodal.

Indie se na globálních dodávkách rýže podílí více než 40 procenty. Mezi její hlavní konkurenty na světovém trhu patří Thajsko, Vietnam a Barma. Podle obchodníků budou zvyšovat ceny také vývozci rýže z těchto zemí. Zdražení pravděpodobně rychle pocítí největší světoví dovozci rýže Čína a Filipíny.

Čína patří mezi největší dovozce indické zlomkové rýže, kterou využívá jako krmivo pro zvířata. Obchodníci předpokládají, že Čína se nyní bude snažit nahrazovat zlomkovou rýži kukuřicí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist