https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/indie-zahajila-stavbu-metra-k-tadz-mahalu-kvuli-znecisteni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Indie zahájila stavbu metra k Tádž Mahalu, kvůli znečištění

8.12.2020 11:01 | DILLÍ (ČTK)
V roce 2018 začala indická vláda pod tlakem nejvyššího soudu řešit měnící se barvu nejznámější indické turistické atrakce. Žloutnutí Tádž Mahalu je důsledkem sílícího znečištění ovzduší v severoindickém městě Ágra, které se aktuálně vláda snaží zlepšit výstavbou metra.
V roce 2018 začala indická vláda pod tlakem nejvyššího soudu řešit měnící se barvu nejznámější indické turistické atrakce. Žloutnutí Tádž Mahalu je důsledkem sílícího znečištění ovzduší v severoindickém městě Ágra, které se aktuálně vláda snaží zlepšit výstavbou metra.
Licence | Volné dílo (public domain)
Indický premiér Naréndra Módí oznámil zahájení výstavby metra, které propojí proslulý chrám Tádž Mahal a další památky ve městě Ágra. Jedním z důvodů je znečištění ovzduší, které přispívá ke změně barvy historické památky, píše BBC News.
 

Dva tunely metra v délce 29,4 kilometru a 27 stanic vyjdou v přepočtu na 24,9 miliardy korun. Část trasy bude nadzemní. Metro zdolá vzdálenost jednoho kilometru za dvě minuty a zkrátí tak cestu mezi památkami ve srovnání s jízdou po silnici zhruba na polovinu. Dostavěno by mělo být za pět let, píše list The Times of India.

Během slavnostního ceremoniálu vysílaného živě na twitteru premiér Módí oznámil také výstavbu deseti milionů domů pro obyvatele s nízkými příjmy a zdůraznil snahu vlády o rozvoj kolejové přepravy v celé zemi, píše BBC News.

V roce 2018 začala indická vláda pod tlakem nejvyššího soudu řešit měnící se barvu nejznámější indické turistické atrakce. Žloutnutí Tádž Mahalu je důsledkem sílícího znečištění ovzduší v severoindickém městě Ágra, které se aktuálně vláda snaží zlepšit výstavbou metra. Starosti památkářům způsobuje i hmyz, který přitahují splašky v blízké řece Jamuna a který svým trusem znečišťuje hrobku a barví ji do zelena. Vláda už v roce 2018 rozhodla o snížení maximálního počtu návštěvníků na 40 000 denně, místo původních 70 000.

Tádž Mahal nechal v 17. století postavit vládce Šáhdžahán na památku své milované manželky Mumtáz Mahal po její smrti při porodu čtrnáctého dítěte.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist