https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/indie-zrusi-kontroverzni-zemedelske-zakony-oznamil-premier
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Indie zruší kontroverzní zemědělské zákony, oznámil premiér Aktualizováno

19.11.2021 11:19 | DILLÍ (ČTK)
Foto | Varun Verma / Unsplash
Indický premiér Naréndra Módí dnes oznámil, že se rozhodl zrušit tři kontroverzní zemědělské zákony, proti kterým indičtí farmáři již více než rok protestují. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že Módího ústupek zemědělcům přichází krátce před volbami v nejlidnatějším indickém státě Uttarpradéš a dalších dvou státech na severu Indie s velkým podílem venkovského obyvatelstva.
 

Zemědělská reforma přijatá v září loňského roku umožnila farmářům prodávat plodiny soukromníkům mimo vládou regulované trhy, kde měli pěstitelé záruku minimální ceny. Zemědělci ale proti reformě protestovali s tím, že je znevýhodňuje, jelikož nahrává velkým firmám, v jejichž konkurenci nemohou obstát.

"Dnes jsem vám, celé zemi, přišel říct, že jsme se rozhodli stáhnout všechny tři zemědělské zákony," uvedl Módí v projevu k národu. "Vyzývám farmáře, aby se vrátili do svých domovů, na své farmy a ke svým rodinám. Na zasedání parlamentu, které začne koncem tohoto měsíce, dokončíme ústavní proces ke zrušení těchto tří zemědělských zákonů," dodal. Proslov přednesl premiér v den, kdy sikhové, kteří tvořili značnou část protestujících, slaví výročí narození zakladatele sikhské obce gurua Nánaka, napsala agentura Reuters.

Tisíce demonstrujících farmářů, kteří stále táboří u hlavních silnic v okolí metropole Dillí i na dalších místech v zemi, premiérovo oznámení přivítaly s nadšením. "Navzdory mnoha těžkostem jsme tady už skoro rok a dnes se naše oběť konečně vyplatila," prohlásil 36letý zemědělec Randžít Kumár na velkém protestním místě ve státě Uttarpradéš. Vedoucí protestů uvedli, že své akce neodvolají, dokud zákony definitivně nezruší parlament.

Podle agentury AP je Módího ústupek považovaný za mistrovský tah před důležitými volbami do místních parlamentů, zvlášť pak v severoindickém Paňdžábu, kde žije velká sikhská komunita. Vláda vedená Módího nacionalistickou hinduistickou Indickou lidovou stranou (BJP) je pod tlakem také kvůli své reakci na pandemii nemoci covid-19 a kvůli pokulhávající ekonomice.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist