https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/inspekce-na-vysocine-proveruje-odbery-vody-do-vodnich-elektraren
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Inspekce na Vysočině prověřuje odběry vody do vodních elektráren

17.7.2018 00:10 | H. BROD (ČTK)
Havlíčkobrodský inspektorát České inspekce životního prostředí (ČIŽP) prověřuje v kraji několik případů nadměrných odběrů vody malými vodními elektrárnami. / Ilustrační foto
Havlíčkobrodský inspektorát České inspekce životního prostředí (ČIŽP) prověřuje v kraji několik případů nadměrných odběrů vody malými vodními elektrárnami. / Ilustrační foto
Foto | ČIŽP / Wikimedia Commons
Havlíčkobrodský inspektorát České inspekce životního prostředí (ČIŽP) prověřuje v kraji několik případů nadměrných odběrů vody malými vodními elektrárnami. Jejich provozovatelé mají nastavené určité limity, aby v době sucha říční koryto pod jezem nezůstalo bez vody, řekl dnes novinářům ředitel inspektorátu Jan Panský. Podrobnosti k těmto případům zatím inspekce nezveřejnila. Minulý rok uložila na Vysočině za všechny delikty poškozující životní prostředí 307 pokut.
 

Odběru vody vodními elektrárnami se inspekce v Česku věnuje několik let. "Ale letos je to skutečně velice výrazné," řekl ředitel ČIŽP Erik Geuss. "I v době, kdy se stav vody limitně blíží hydrologickému suchu, i v této době mají subjekty tendenci z té řeky vzít jen proto, aby se jim točila turbína," uvedl.

Inspekci na odběry vodních elektráren podle Geusse upozorňují i vodáci. "Ti elektrárníci se na to už tady trochu adaptovali a dělají to tak, že třeba odebírají v noci," řekl Geuss. Doplnil, že inspekce se už kvůli tomu domlouvá i s energetickými firmami. "Abychom se dostali k tomu, že v době, kdy oficiálně není odebíraná žádná voda z toku, že se najednou v deset v jedenáct večer roztočí turbína," uvedl.

Havlíčkobrodský inspektorát včera seznámil novináře se statistikami za minulý rok. Na Vysočině jeho inspektoři uskutečnili 1408 kontrol. Pokut při nich padlo 307. V právní moci je zatím 297 rozhodnutí o pokutách skoro za 9,4 milionu korun. V roce 2016 inspekce na Vysočině uložila 325 pokut za 11,3 milionu Kč. Meziroční pokles celkové výše pokut vykázala ČIŽP i celostátně. Podle Geusse tato data potvrzují trend rostoucí disciplíny u větších podniků.

Největší pokutu na Vysočině dostala loni firma Parplando za neoprávněné uložení odpadní zeminy v havlíčkobrodské Havířské ulici. Postih činil 800.000 korun. Druhou nejvyšší sankci, 520.000 korun, dala inspekce firmě Aquasys za nepovolené kácení dřevin na ploše nejméně 1400 metrů čtverečních a zavezení mokřadu.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Věra Stejskalová
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist