https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/island-planuje-vystavet-barieru-kolem-geotermalni-elektrarny-pro-pripad-erupce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Island plánuje vystavět bariéru kolem geotermální elektrárny pro případ erupce

15.11.2023 00:36 | Reykjavík (ČTK)
Geotermální elektrárna Svartsengi na Islandu.
Geotermální elektrárna Svartsengi na Islandu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Islandské úřady se chystají vybudovat ochranné zdi kolem geotermální elektrárny na jihozápadě země, které by zařízení v případě erupce sopky mohly ochránit před proudem žhavé lávy. Informovala o tom agentura Reuters. Jihozápadní část Islandu v posledních dnech zneklidňují stovky menších zemětřesení, jež vyvolávají obavy z blížícího se výbuchu vulkánu. Kvůli otřesům již byly z rybářského přístavu Grindavík o víkendu preventivně evakuovány téměř 4000 obyvatel.
 

Islandská ministryně spravedlnosti Gudrún Hafsteinsdóttir řekla státním médiím, že geotermální elektrárnu Svartsengi, která se nachází jen asi šest kilometrů od Grindavíku, by měla zabezpečit velká ochranná hráz.

Na místo, ležící na poloostrově Reykjanes nedaleko metropole Reykjavíku, je odváženo zařízení a materiál, které by naplnily 20 000 nákladních automobilů, uvedla ministryně. Výstavba bariéry ještě čeká na oficiální schválení vlády. Elektrárna zajišťuje horkou a studenou vodu a elektřinu pro poloostrov Reykjanes, píše Reuters.

V pondělí seizmická činnost na jihozápadně Islandu mírně poklesla, takže obyvatelé Grindavíku dostali povolení krátce se vrátit do města a odvézt si cennosti, domácí mazlíčky i hospodářská zvířata. Seizmologové ale varují, že riziko erupce stále zůstává vysoké.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist