https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/italii-trapi-smog-radnice-vyrazne-omezily-automobilovou-dopravu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Itálii trápí smog, radnice výrazně omezily automobilovou dopravu

28.12.2015 10:09 | PRAHA (ČTK)
V Miláně nesmí až do středy soukromé automobily v době mezi 10:00 a 16:00 SEČ vyjíždět vůbec. Na ilustračním snímku z roku 2007 je Miláno zahaleno smogem.
V Miláně nesmí až do středy soukromé automobily v době mezi 10:00 a 16:00 SEČ vyjíždět vůbec. Na ilustračním snímku z roku 2007 je Miláno zahaleno smogem.
Velká města na severu Itálie dál trápí smog a radnice kvůli tomu ode dneška výrazně omezily automobilovou dopravu. Informovala o tom agentura ANSA. Do centra Říma proto dnes smí v dopravní špičce zajíždět jen auta s lichými poznávacími značkami, v Miláně nesmí až do středy soukromé automobily v době mezi 10:00 a 16:00 SEČ vyjíždět vůbec. O dalším postupu rozhodne krizový štáb ve středu, oznámil ministr životního prostředí Gian Luca Galletti.
 

O drastickém omezení dopravy rozhodly italské úřady už minulý týden kvůli trvale zhoršené kvalitě ovzduší. Ve velkých městech překračují naměřené hodnoty polétavého prachu v ovzduší limity, a to i vzhledem k počasí. V Itálii je totiž v posledních dnech slunečno, bezvětří a nepadají žádné srážky.

Římská radnice prozatím stanovila omezení dopravy na dva dny: dnes nesmějí v době mezi 7:30 a 12:30 SEČ a v době mezi 16:30 a 20:30 SEČ vyjíždět auta s lichými poznávacími značkami, v úterý pak bude totéž omezení platit pro sudé SPZ. V Miláně nesmějí ode dneška do středy lidé během dne šest hodin soukromými auty jezdit vůbec.

Radnice se kromě toho snaží obyvatele motivovat k většímu využívání městské hromadné dopravy. Například v Římě nyní platí obyčejná jízdenka po celý den, výrazné slevy jízdného zavedly i dopravní podniky v Miláně a Turíně.

Ve čtyřech největších italských městech - Římě, Miláně, Neapoli a Turíně - už bylo limitní množství 50 mikrogramů polétavého prachu na metr krychlový překročeno letos vícekrát než v povolených 35 dnech. Podle meteorologů by se ale situace mohla brzy zlepšit, protože během týdne Itálii čeká změna počasí.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist