Italové neprošli přes hranice kvůli Seattlu
Co konkrétního ale provedli Silvia Lisciová, Domenico Mucignar, Franco Santonastaso a Gian Franco Bracaloni v Seattlu, že to pro ně bylo důvodem zákazu vstupu na území ČR, však Suttner EkoListu neřekl. Podle Suttnera česká policie spolupracuje na evidenci "potenciálně nežádoucích osob" se zahraničními policejními sbory a tudíž i informaci o působení čtyř aktivistů, které nakonec zadržela na hranicích, získala z této evidence. "Spolupracujeme na úrovni Interpolu, na základě mezinárodních smluv, ale i podle vlastních poznatků či poznatků zpravodajských služeb," říká Suttner.
Česká policie má podle platného cizineckého zákona právo nevpustit na území republiky nikoho, u koho je důvod k obavám, že by mohl "ohrozit bezpečnost státu, veřejný pořádek, zdraví obyvatel či jejich práva a svobody," vysvětluje Marie Masaříková z tiskového oddělení Policie ČR. "Pokud někdo někde spáchá trestný čin teroristického charakteru anebo někde, třeba v Seattlu, rozbíjel výlohy, pak má stát a potažmo policie, která stát zastupuje, přece plné právo říct, že ho na svém území nechce," říká Jiří Suttner.
Zadržení aktivisté YA BASTA! jeli spolu s dalšími více než pěti sty aktivisty italské organizace YA BASTA! ve speciálním vlaku, vypraveném z Říma na demonstrace proti zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB) do Prahy. Jejich cesta ale skončila na hraničním přechodu s Rakouskem v Horním Dvořišti. České policii se nezdály doklady osmnácti aktivistů ve vlaku a Lisciová, Mucignar, Santonastaso a Bracaloni dostali do pasu přímo razítko "nežádoucí".
reklama