Italové tvrdí, že v Seattlu nebyli
Seznamy nežádoucích osob vycházejí z cizineckého zákona a podle slov tiskové mluvčí ministra vnitra Gabriely Bártíkové vznikly na základě vyžádaných informací od zahraničních bezpečnostních složek. Důvodem zařazení na takový seznam je podle Bártíkové spáchání trestného činu, či přestupku, popřípadě jinak společensky nebezpečné chování. Bohužel ani ona ani tisková mluvčí Policie Ivana Zelenáková nevědí, co přesně vedlo k zařazení do seznamů, které poskytly zahraniční partneři ministerstva vnitra. Se zjišťováním takových informací si policie starosti nedělá: "Nic takového dělat nebudeme," říká Zelenáková.
Jistotu policie o korektnosti údajů získaných ze zahraničí OPH zpochybňují připomenutím nezvládnuté organizace při protestech v Seattlu: "Policie tehdy zasahovala plošně i proti nenásilným protestantům. Dovedu si tedy představit, že se tak dostali do policejních seznamů problematických osob i lidé, kteří nic neudělali," říká Marek Veselý, tiskový mluvčí OPH.
OPH ve své tiskové zprávě zároveň upozorňuje na vágní formulaci zákona, na základě kterého policie vyhlásila italské aktivisty za nežádoucí. "Zákon totiž cizince zbavuje práva na spravedlivý proces, které je zaručené Listinou základních práv a svobod," vysvětluje Veselý.
O vysvětlení důvodů, které vedly k zastavením Italů na hranicích, žádá v otevřeném dopise ministru vnitra Stanislavu Grossovi také Humanistická aliance.
reklama