https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/italsky-umelec-pomoci-traktoru-napodobil-picassuv-autoportret
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Italský umělec pomocí traktoru napodobil Picassův autoportrét

10.4.2023 01:00 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Italský umělec Dario Gambarin na poli nedaleko Verony pomocí traktoru napodobil autoportrét španělského malíře a sochaře Pabla Picassa z roku 1907. Jeden z nejvlivnějších a nejslavnějších malířů 20. století označovaný za otce kubismu zemřel před padesáti lety, 8. dubna 1973, v 91 letech v jihofrancouzském Mougins. Odhaduje se, že za svůj život vytvořil téměř 50.000 děl, z toho 1885 obrazů, 1228 soch, 7089 kreseb, 342 tapiserií, 150 skicářů a 30.000 grafik. Mezi jeho nejznámější díla patří kubistické Avignonské slečny (1907) či protiválečný obraz Guernica (1937).
 

Obrazec znázorňující Picassův autoportrét je k vidění v Castagnaru v provincii Verona. Podle Gambarina, který na poli v severní Itálii v minulosti vytvořil podobné obrazy známých osobností, se jedná o největší portrét španělského umělce na světě.

V listopadu 2013 Gambarin na poli v Castagnaru vytvořil obraz amerického prezidenta Johna F. Kennedyho u příležitosti 50. výročí jeho úmrtí. Téhož roku použil traktor s pluhem a bránami, aby na poli o rozloze 25 000 metrů čtverečních vytvořil obraz papeže Františka. Umělecké dílo se rozhodl vyorat na poli svých rodičů poté, co hlava katolické církve vyhlásila den půstu a modliteb za mír v Sýrii.

Před americkými prezidentskými volbami v roce 2016 Gambarin použil svůj traktor, aby pole proměnil v portrét Donalda Trumpa a pod Trumpovo levé rameno napsal "Ciao". "V Itálii říkáme 'ciao', abychom se pozdravili nebo rozloučili," řekl Gambarin v rozhovoru s webem Inside Edition. "Já říkám 'ahoj', pokud se stane prezidentem, a sbohem, pokud se jím nestane," dodal tehdy. Vytvořil také podobný portrét Trumpovy soupeřky Hillary Clintonové.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist