https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ivanka-trumpova-pry-premluvila-otce-aby-zmirnil-kritiku-ekologie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ivanka Trumpová prý přemluvila otce, aby zmírnil kritiku ekologie

27.2.2017 13:00 | WASHINGTON (ČTK)
Dcera amerického prezidenta Ivanka Trumpová (na snímku) a její manžel Jared Kushner přemluvili Donalda Trumpa, aby zmírnil svůj kritický vztah k ochraně životního prostředí.
Dcera amerického prezidenta Ivanka Trumpová (na snímku) a její manžel Jared Kushner přemluvili Donalda Trumpa, aby zmírnil svůj kritický vztah k ochraně životního prostředí.
Dcera amerického prezidenta Ivanka Trumpová a její manžel Jared Kushner přemluvili Donalda Trumpa, aby zmírnil svůj kritický vztah k ochraně životního prostředí. Napsal to v pátek list The Wall Street Journal s odvoláním na důvěryhodné zdroje. Trump během volební kampaně vyhrožoval, že USA pod jeho vedením ustoupí od pařížské klimatické dohody, která signatářské státy zavazuje výrazně omezit škodlivé emise.
 

Podle amerického listu má šéf Bílého domu v úmyslu v brzké době podepsat nejméně dva exekutivní příkazy, které mají zahájit ústup vlády od regulací, jež v zájmu ochrany životního prostředí prosadil exprezident Barack Obama. Ivanka s manželem prý Trumpa přesvědčili, že by měl z formulace svých dekretů vypustit kritické zmínky o pařížské dohodě, podepsané předloni v listopadu. Nový text prý žádné zmínky o tomto dokumentu neobsahuje.

Pařížský klimatický plán, který nahrazuje Kjótský protokol z roku 1997, podepsali zástupci téměř 200 zemí. Podle dohody se má globální oteplování udržet pod dvěma stupni Celsia ve srovnání s předindustriálním obdobím. Signatáři dohody se zavázali, že proto dále výrazně omezí emise, především oxidu uhličitého.

Trump se během volební kampaně netajil přesvědčením, že klimatická smlouva poškozuje americké hospodářství. Po volbách své stanovisko stejně jako v řadě jiných případů zmírnil, avšak jeho poradci trvají na tom, že prezidentův názor na klimatické změny zůstává dál kritický.

Změna formulací dekretu o ochraně životního prostředí je podle listu The Wall Street Journal důkazem vlivu, který v Bílém domě má americká "první dcera" a její muž Kushner. Ivanka už loni dala najevo, že se v případě volebního vítězství svého otce bude věnovat ekologii. V prosinci zorganizovala Trumpovo setkání s bývalým viceprezidentem a vlivným ekologickým aktivistou Alem Gorem.

Problematika plnění pařížské dohody je v gesci ministerstva zahraničí USA. Mluvčí Bílého domu Sean Spicer ve čtvrtek odmítl odpovědět na dotaz, zda Trump od smlouvy odstoupí. Řekl pouze, že záležitost je předmětem debat hlavy státu s šéfem diplomacie Rexem Tillersonem.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist